Yıldırım Bayezid'ın Av Köşkü tehlikede

Yıldırım Bayezid'ın Av Köşkü tehlikede
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid'ın kullandığı bilinen ve eşi Devlet Hatun ile evliliğine ilişkin halk arasında asırlardır anlatılagelen rivayete konu olan av köşkü, ayakta kalma mücadelesi veriyor

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid'ın kullandığı bilinen ve eşi Devlet Hatun ile evliliğine ilişkin halk arasında asırlardır anlatılagelen rivayete konu olan av köşkü, ayakta kalma mücadelesi veriyor
Çeşitli kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 1360-1403 yılları arasında yaşayan ve 1389'dan ölümüne kadar padişahlık yapan Yıldırım Bayezid, şehzadeliği sırasında avcılığa olan tutkusuyla tanınıyordu ve Tavşanlı ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Kayı köyünde bulunan yapıyı av köşkü olarak kullanıyordu.
Bursa'nın Osmanlı Devleti'ne başkentlik yaptığı yıllarda genç bir şehzade olan Bayezid, sık sık günümüzdeki Tavşanlı bölgesine gelir ve tavşan avlardı.
Kütahya bölgesinde hüküm süren Germiyanoğlu beylerinden Süleyman Şah'ın kızı Devlet Hatun'un dillere destan güzelliğini duyan Bayezid, lalasını yanına alarak Bursa'dan yola çıktı.
Tavşanlı'ya doğru ilerlerken lalasına, ''akşama kadar 7 tavşan avlarsa bunu hayırlı bir işaret sayacağını'' söyledi. O gün Tavşanlı çevresinde 6 tavşan avlayan şehzade, son tavşanı Kayı köyündeki av köşküne yaklaşırken vurdu. Köşke vardıklarında Devlet Hatun da oradaydı. Yıldırım Bayezid ile Devlet Hatun arasında burada başlayan hikaye evlilikle noktalandı.
Devlet Hatun, 1378'de Osmanlı Sarayına gelin gitti. Bu evlilikle Tavşanlı, Emet, Simav bölgeleri, Germiyanoğlu Beyliğince çeyiz olarak Osmanlı'ya verildi.
-''TAVŞANLI'' ADI AV KÖŞKÜNDEN GELİYOR-
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, AA muhabirine, çeşitli tarihi kaynaklarda bölgeye Tavşanlı adının verilmesinin, Yıldırım Bayezid'in buraya sık sık tavşan avlamaya gelmesiyle ilişkilendirildiğini söyledi.
''Kule ev'' niteliğiyle 10 yıl önce SİT alanı olarak tescillenen Kayı köyündeki av köşkünün yok olmasının önlenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasının restorasyonla gerçekleşebileceğini ifade eden Güler, şöyle devam etti:
'Kayı köyündeki av köşkü, ilçemiz açısından önemli bir hikayenin mekanı olarak bilinir. Bundan dolayı da büyük öneme sahiptir. Bu köşk, Anadolu tarih turizmi ve ilçe halkı için çok önemli. Yok olmaya yüz tutan bu yapının acilen restorasyonu gerekiyor. Ancak belediye olarak bu konuda katkı sağlamamız mümkün değil. İlimiz kurumlarının desteğiyle belki bu katkı sağlanabilir.''
Kayı Köyü Muhtarı Ahmet Yüksel de ''çok değer verdikleri bu yapının git gide zamana yenik düşmesinden üzüntü duyduklarını'' kaydetti.
Yapının restorasyonunun tarih turizmi bakımından gerekli olduğunu belirten Yüksel, ''Önceki muhtarımız Ekrem Benli, kulenin restorasyonu için ilgili makamlara başvurdu ancak herhangi bir çalışma yapılamadı. Bizim de elimizden bir şey gelmiyor. Sadece korumaya çalışıyoruz. Binanın kıymetini biliyoruz, bozulmasın diye dokunamıyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com