Yıldırım Demirören'e disiplin yolu

Yıldırım Demirören'e disiplin yolu
Beşiktaş Başkanı Orman, "Yıldırım Demirören hakkında suç duyurusunda bulunmadım ama incelemeler sonrasında her hangi birşey çıkarsa olabilir" dedi.
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman analiz360 programında Ozan Pezek'in sorularını yanıtladı.
Orman'ın açıklamaları şöyle:
 
UEFA'nın verdiği ceza konusu:
 
Orman: Eldeki bulgular veya UEFA'nın tespitlerinde haklılık var. Beşiktaş'ın bu cezası doğru değil. Disiplin komitesi bu konuya olumlu baktı ve hukuksal açıdan geçmişi yok sayamazlar. Hiçbir gelir Beşiktaş’ın prestijinden önemli değildir. Tek üzüntüm bu. İlk defa UEFA'nın kararıyla üzüldüm. 6,7,8 milyon gelirimiz vardı. Fenerbahçe ve Galatasaray geçen sene ligde yoktular ama şampiyonluğa adaydılar. Şu an yargı sürecindeyiz, tahkime başvuracağız. CAS'ın kararı bağlayıcı. Avrupa kupasına katılacağız. 
 
Pezek: Böyle bir davadan haberiniz var mıydı?
 
Orman: Esas olarak beşiktaş'ın bu kadar konuşulmasından rahatsızım. olan oldu önümüze bakmamız lazım. Bu davanın içeriğini bilmiyodum. duymak ayrı, yaşamak ayrı. Bu süreçte olayları bizzat yaşıyorum. Tepkim eski yönetime, ve daha çok menajerlerle oyunculara tepkiliyim. Yıldırım Demirören'e de tepkiliyim. Çünkü bu işin başında olarak herkes nasıl iyiyi sahipleniyorsa, kötüyü de sahiplenmesi lazım. En baş ondadır. Kendisiyle Beşiktaş’ı değil, Futbol Federasyonuyla Beşiktaş ilişkilerini konuşuyoruz artık. Sorularımı artık Ertunç'a soruyorum. Kurumsal hafızada büyük sıkıntımız var. Kurumda bir iş yapılıyorsa, o işle alakalı herkesin haberi olmalıdır. Bu bir ekip işidir.
Yıldırım Demirören hakkında suç duyurusunda bulunmadım ama incelemeler sonrasında her hangi birşey çıkarsa olabilir. Ben Beşiktaşın menfaatlerini korumaya geldim. Raporlara göre hareket edeceğiz. 1-1.5 ay içinde herşey belli olacak. Şunu da unutmayın ki, Beşiktaş yönetim kurulu bir üyenin ilişkisini kesemez.
 
Açlık grevi:
 
Orman: Testi kırıldı su yere döküldü, mesele testiyi kırmamak. Bu olaylar bir günde olmadı, 8 senede gün gün, adım adım geldi. 2005 de mali genel kuruldan çıktım. Bu kafayla gidersek çok kısa süre de 3 rakama düşeriz dedim.
Bu zamana kadar her sene anlattım, herkesin önünde oldu olanlar. Sadece Yıldırım Demirören'e fatura kesilemez. Daha uyarıcı olsaydık belki böyle olmazdı. Bu zamana kadar hep padişahım çok yaşaları duymak istediler ve sonra halkı dinlemeyip, şak şakçıları dinleyip başka bir durumla karşılaştık. Beşiktaşın rotası bellidir, rota çizgisi başka yere gitti. Artık pusula elimizde gemiyi döndürmeye çalışıyoruz. Bendeki rahatsızlıkta buydu.
 
Beşiktaş kongresi:
 
Orman: Kongremiz 3 Haziran da çoğunluğun sağlanamamasıyla yapılamadı, iptali gibi bir durum söz konusu değil. 10 Haziran da bir araya geleceğiz. 
 
Borç mu hibe mi?
 
Orman: 500 milyona yakın borcun 105 milyonu Yıldırım Demirörene ait. Elinde senetleri var. Şartlı bağış olmaz. Hukuksal olarak, suistimal varsa incelenecek, şu an birşey diyemem. Hiç kimse unutmasın ki Yıldırım Demirören istifa ettide ayrıldı, Beşiktaş onu bırakmadı. Önümüzdeki seçimlerde belki yine kazanırdı, yeniden başkan olurdu.
 
Nevzat Demir'in açıklaması, "Beşiktaş,Chelsea gibi olacak."
 
Orman: Nevzat bey bizim büyüğümüz, kendisini çok severim. Bunu ne manayla söyledi bilmiyorum. Benim olduğum yönetimde böyle birşeyin ihtimali milyarda bir. neden bu zamana kadar yorum yapmadılar bilmiyorum vicdanlarına bırakıyorum. Neden müdahale edilmedi? Bugünden sonra konuşmak kolay. Benim olduğum yerde artık Beşiktaş'ın hiçbir şeyi satılamaz. Maddi ve manevi olarak takımın yanındayım. Ortadoğudan para gelip gitmesi palavra. Böyle bir şey yok. Kendi gelirimizden gemiye mazot koyuyoruz, şu an gelirimiz yok.
 
Fulya projesi gitti bitti. 4 sene daha kredimiz var. O zaman bu konu mantıklıydı ama sonra ki uygulamalar bunu göstermedi. Masrafı kısmazsak her dakika paraya ihtiyacımız var. Elimden gelse Fulyayı yıkarım dedim evet ama tapular var. Kasaya çok az para giriyor. Feda formaları satışlarında 30 bini geçtik hedef 200 bin. Dün ailemle birlikte maçtaydım zaten.
 
Ligdeki hedef nedir?
 
Orman: Beşiktaş forması her zaman şampiyonluktur. İlk üçteyiz ama böyle bir taahhüt yok. Bu sene daha yavaşlamış olacağız, radikal kararlardan sonra yapacağız. 
 
Yeni teknik direktör kim?
 
Orman: Komitede bu konuyu konuştuk ama kimseyle kesin olarak görüşmedim. Ben başkanım konuşursam iş biter. Hepsi bir düşünce, şu an acelemiz yok. Neredeyse üç ayımız var. Bu süreçte çok uzun. Beşiktaş kulübünün bir futbol bütçesi var. Hoca sadece bunun bir parçası ve çok önemli değil. Biz kimseyi şunu yaparız deyip,taahhüt altına girmeyiz. bizim planımıza uygun kişilerle çalışırız. Yerli yabancı diye bir ayrım yapmıyoruz. Süreç içinde bakacağız... 
 
Bütün oyuncularımız kontratlı
 
Stratejilerimize uyarlarsa hepsiyle devam edeceğiz. Ben her stratejimi paylaşmak zorunda değilim. Kulüp yapar ve sonra yaptık der. Biz icraatı yapmakla hükümlüyüz. Fernandes'i satmayacağım. Simao için kesin birşey söyleyemem ama belki olabilir. Quaresma'nın kontratını uzatmayı düşünüyoruz. Almeida'nın daha 2 yılı var. Bu durum herkes için geçerli konuşuruz. Oğuzhan özyakup ise çok genç ve orta sahada inanılmaz gelecek vaat eden bir oyuncu. Şu an Arsenalde. Bu takım için bizim parlayacak oyunculara ihtiyacımız var. Bütün organizasyonu yapan tamer kırandır. 
 
Manchaster united'tan bebe kiralandı, bu sene devam etmeyecek, böyle bir niyetimiz yok. Edu, sıdney ve bebe çok büyük bir bütçeydi bizim için. Her biri için 1 milyon euro kiralama paraları vardı. Factorıng şirketlerinden para almışız çok yazık. Mendes ile devam ediyoruz. Bundan sonra işimize gelen oyuncu olursa bakarız. Bir kaç tane menajer var ki bu kulübün kapısından içeri giremez. Mustafa pektemek'in menajerinin parası ödenmemiş ama bunlar ayrı şeyler. Paralarını alacaklar.
 
Egemen korkmaz geçen sene aramıza katıldı. 4 senelik anlaşması var. Taksitle ödenmeli bu para. Bir kısmını ödedik, yapılandırıyoruz. Yerli menajerler iyi niyetli. Eskiden gelen borcumuz çok var. Nihat kahveci'ye, hakan arıkan'a, bobo'ya ödemelerimiz var daha. Önemli olan şu, neyi ne zaman yapacağımızı anlatıyoruz. Ödeme takvimi yapıyoruz. Bunlar ödenmeden de benzeri masraflar yapamayız.
 
İbrahim Toraman 16 aydır para alamıyor?
 
Orman: herkes parasını alacak, o bizim oğlumuz. Bazı ödemeler için noterden ihtarnameler geliyor mecburen ödüyoruz. Şöyle bir durum var ki, portekizliler bizim çocuğumuz değil. Kontratları biter bitmez giderler anca çay içmeye gelirler. Menajerler dünyada en tavan rakam olarak yüzde 10 alırlar. Burada bizi sıkıştırmak çok ayıp. Rakam vermiyorum ama çok daha yüksekler de var. Hak içinde ödeyelim diyoruz, amacımız problemleri çözmek. Etik kurulunun raporu mahkemeyi bağlayan bir şey değil. Arkadaşlarımın suçlu olduğuna da inanmıyorum.
 
Rüştü'nün sözleşmesinin sonuna geldik
 
Kendisi 39 yaşında. "artık jübile yap" dedik ama oynamak isterse yeni gelecek hocaya sormak lazım. Teknik direktör karar verecek. Bu benim kendi fikrim ama bu yaşta birini takımda görmek istemem. Rüştü çok karakterli biri tabiki de takımda olursa memnun olurum. Ersin de 79 doğumlu, onunla da 2 senelik kontratımız var. İndirim istedik. Artık biz gençlere yatırım yapacağız. Benim dediklerime gelmeyen, ödeyemeyeceğim şeyi onaylamam. Bu konuda çok netim. Geçmiş futbolculara borcumuz var. Ben başkan olarak hakkı gözetmezsem olur mu?
 
Stad yapılacak mı?
 
Orman: İzni ile alakalı çalışmalarımız var. İyi gidiyoruz şu an. Sayın başbakanımız bizi destekliyor. Kültür bakanımız sayın ertuğrul günay ile konuşup ikna olduk. Bizim işimiz spor dedik. Bakan da bazı konularda bizi ikna etti. Bakanımızı dinledik.
 
Basketbol da takımımız iyi gidiyor. Bunun 3 temel sebebi vardır,
 
1-bu bir müessese takımı değildir, beşiktaş olduğu için iyi gidiyoruz. Efes pilsen bile maddi açıdan bizden daha güçlü ama biz beşiktaş camiasıyız.
2- hocamız ve takımımız müthiş, çok başarılı buluyorum.
3- sponsor olarak erdoğan bey, bütün oyuncuların herşeyini takip ediyor, paraları günü gününe ödüyolar. Şube başkanı abdullah bey geldiğinde işi bozmadı. Hepsinin emeği büyük. Şahsi katkımz yok.
 
"Herkes futbol federasyonu başkanı olabilir. Herkes beşiktaş başkanı olabilir, zengin de olabilir. Ama herkes adam gibi adam olamaz. Hasan doğan adam gibi bir adamdı" sözleri için yorumu...
 
Orman: hasan doğan başkandı. Onu çok severdim, herşey den önce mütevazıydı. Maçlara gelip giderdi ama kimse gelip gittiğini fark etmezdi. İnsanlar zengin ve itibarlı olabilirler ama iyi insan olmak çok önemli bir vasıfdır. Bu sözleri söylememin amacı hasan abi'nin şahsiyetini öne çıkarmaktı, amacım kimseyi suçlamak değildi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com