Yıldız: Suriye yeniden elektrik istiyor

Yıldız: Suriye yeniden elektrik istiyor
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Suriye'nin Türkiye'den yeniden elektrik almak istediğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) lokalinde, ''10. Yılda Türkiye'de Enerji'' konulu bir basın toplantısı düzenledi.
 
Türkiye'nin elektrik enerjisi üretiminin 229 milyar kilovatsaate (kWh) kadar ulaştığını belirten Yıldız, Türkiye'nin tükettiğinden daha fazla enerjiyi üretebilecek bir yapıya ulaştığını ifade etti.
 
Türkiye'nin enerjide kurulu gücünün şu anda 55-56 bin Megavat (MW) civarında olduğunu belirten Yıldız, halen 60 bin MW'lik realize edilmeyi bekleyen lisans müracaatı bulunduğunu  kaydetti.
 
Enerji üretiminde özel sektörün payını yüzde 75'lere çıkarmak istediklerini belirten Yıldız, ''Her yıl 5 milyar dolar tutarında enerji yatırımı yapmamız gerekiyor'' diye konuştu.
 
Suriye tekrar elektrik istedi
 
Suriye'nin Türkiye'den tekrar elektrik talep ettiğini belirten yıldız, ''Suriye resmi kaynakları bu elektriği tekrar almak istediğini özel şirketimize bildirmiş. Böyle bir talep kendilerine ulaşmış'' dedi.
 
Bakan Yıldız, ''İran'dan aldığımız doğalgazın miktarını azaltmayı düşünmüyoruz. Bu konuda bize bir talep gelmedi. Geleceğini de sanmıyorum. Çünkü yaptırımlar mevcut kontratları kapsamıyor'' diye konuştu.
 
BOTAŞ ve TPAO özelleştirilmeyecek
 
Bakanı Taner Yıldız, ''BOTAŞ'ın veya TPAO'nun özelleştirilmesi söz konusu değil, böyle bir başlığımız yok'' diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com