Yıldız: Türkiye üzerine düşeni yapıyor

Yıldız: Türkiye üzerine düşeni yapıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, önümüzdeki günlerde yine enerji sektörüne ciddi bir sermayenin geleceğini bildirdi.

Yıldız, Sabancı Center'da, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan ''World Energy Outlook 2011'' raporunun Türkiye tanıtımının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye enerji politikaları ve stratejilerinin başına yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından özellikle arz güvenliğini temin edecek yapıyı kurguladığını söyledi.

Yıldız, ''Bunları liberalleşme, serbestleşme, özelleştirmelerle beraber özel sektör yatırımlarıyla beraber gerçekleştirmeye karar verdi. Bunlar önemli tercihler. Türkiye bu tercihlerini değiştirmeyecek. Türkiye özellikle enerji sektöründe özel sektör kanalıyla yapacağı üretim yatırımlarına, özelleştirmelere devam edecek'' dedi.

Türkiye'nin halen uluslararası yatırımcı için bir cazibe merkezi olduğunu vurgulayan Yıldız, ''Önümüzdeki günlerde yine sektörümüze ciddi bir sermayenin geleceğini buradan sizlerle paylaşmak isterim. Bu Türkiye, sektör adına, enerji yapılanmasına adına sevindiricidir'' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bazı yatırım ve anlaşmalara da değinen Yıldız, Karadeniz'de uluslararası petrol ve doğal gaz şirketleriyle yaptıkları anlaşmaların, kısmen de olsa artık ağırlık merkezini bundan sonra Akdeniz'e doğru bırakacağını bildirdi.

Dünyada nüfusun arttığını, nüfusla beraber enerji talebinin de yükseldiğine işaret eden Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de özellikle kimse bizden her ülkenin kendi kabiliyetlerini kullanmasının dışında bir şey beklememesi lazım. Nedir bu- Türkiye'de yerli kömür rezervleri vardır. Yerli kömür rezervlerinin tarafımızdan kullanılması ve özel sektöre açılması doğru bir iştir. Orta ve kısa vadede yaklaşık 7 bin megavat, hemen arkasından toplamını 18 bin megavata çıkartacak bir yerli kömür... Bunu özel sektörün kullanımına açacağız. Elektrik üretiminde yerli kömürün katkısının payını daha da artırmış olacağız. Eğer siz bunları çevreye duyarlı ve temiz kömür teknolojileri ile beraber yapıyor olursanız herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Burada bize iklim değişikliği ile alakalı hedeflerimize uymadığımız şeklindeki ithamın doğru olmadığını söylemeliyim. Çünkü bizler uluslararası arenada da Türkiye, üzerine düşeni yapıyor ve iklim değişikliği ile ilgili hassasiyetlere dikkat ettiğini rakamları ile beraber vurguluyor.''

Nükleer güç...

Bakan Yıldız, enerji yapılandırmasında nükleerin payının bundan sonra Türkiye'de yer alacağını söyleyerek, ''Şu ana kadar Türkiye'nin sanayisini, gelişmesinin hak etmediği şekilde 40 yıllık serüvenin mutlaka olumlu bir modda yenilenmesi lazım, mutlaka nükleer güç santrallarının hem sanayideki gelişimle beraber hem de elektrik üretimindeki payıyla beraber yerleştirilmesi lazım. İnşallah şu ana kadar Rusya Federasyonu ile yaptığımız anlaşma bunun önemli bir parçasını oluşturacak. Akdeniz'de ve Karadeniz'de üretimimiz olacak'' diye konuştu.

Türkiye'de enerji sektöründe yatırımda güvenilir bir ortam olduğunu kaydeden Yıldız, şunları söyledi:

''Su kaynaklarının da 2023 yılına kadar önemli ölçüde harekete geçirilebileceğini; rüzgarla alakalı kısmi gecikmeler oldu ama 2012-2013 yıllarında bunların telafi edileceğini söyleyebilirim.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com