Yılın ilk altı ayında 85 milyon dolar ihracat

Yılın ilk altı ayında 85 milyon dolar ihracat
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, 2012 yılının ilk altı aylık döneminde büyüme rakamlarının istikrarlı ilerlemesinin ülke ekonomisini canlı ve dinamik tuttuğunu söyledi. Uşak’ın ihracat rakamlarında da ülke ekonomisine paralel bi
UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, TİM verilerine göre Uşak’ın ilk altı aylık ihracat ve ithalat rakamlarını değerlendirdi. Uşak’ın 2011 yılının ilk yarısında 70.8 milyon dolar ihracat yaptığını 2012 yılının ilk yarısında ise ihracatın 85.1 milyon dolara çıktığını söyleyen Mustafa Kuvvet, bir yıl öncesine göre kentin ihracatının yüzde 16.7 arttığını söyledi. Türkiye sıralamasında 2011 yılında 38. sırada yer aldıklarını ancak bu yılki artış ile birlikte Uşak’ın ihracatta 36. sıraya yükseldiğini belirten Kuvvet, “İlimiz ihracatındaki artış Türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor. Bu artışa katkıda bulunan tüm işadamı ve girişimcilere Uşak adına teşekkür ederim” dedi.
Ülke ihracatında olduğu gibi Uşak’ın ihracatı da Euro bölgesinden farklı bölgelere kaymaya başladığını da belirten Kuvvet, “Euro bölgesinde yaşanan daralmanın etkisinin yanı sıra, ihracatta yeni alanlara açılma politikaları da ihracat ülkelerinde değişime neden oldu. Irak’ta güvenliğin sağlanması ile birlikte özellikle inşaat sektöründe Irak’ta meydana gelen ilerlemelere paralel olarak, ilimiz ihracatı da bu yönde gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Haziran ayı sonunda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre Mayıs ayı dış ticaret açığı bir önceki senenin Mayıs ayına göre yüzde 15,5 gerilemiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs 2011’de yüzde 51,8 iken bu oran Mayıs 2012’de yüzde 60,5’e çıkmıştır. İthalatın Mayıs 2011’e kıyasla yüzde 3,1 artarak 21.7 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olmasına rağmen dış ticaret açığındaki yüzde 15,5 oranındaki gerileme, ihracatın 2011 Mayıs ayına göre yüzde 20,3 artarak 13.1 milyon dolar olması sayesinde mümkün olmuştur. Böylelikle dış ticaret açığı gerileme eğilimine devam etmiştir” dedi.
İTHALATÇI FİRMA SAYISI DÜŞTÜ
Uşak’ın dış ticaret dengesinin de benzer bir gelişim gösterdiğini de belirten UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, “2011 yılının ilk beş ayında 68.3 milyon dolar ithalatla 32. sırada yer alan Uşak 2012 yılının ilk beş ayında 79.3 milyon dolar ile 29. sıraya ilerlemiştir. İthalat rakamları artarken ithalatçı firma sayısı 2011’in ilk beş ayında 161 iken 2012’nin aynı döneminde 149’a düşmüştür. 2011 yılının ilk beş ayında ilimizin ithalatı karşılama oranı yüzde 85,4 iken 2012 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 86,1’e yükselmiştir. İthalatımız tutar olarak artmasına rağmen ihracatın ithalatı karşılama oranının yükselmiş olması ilimiz açısından memnuniyet vericidir. Ancak hali hazırda dış ticaret açığı verdiğimizi de gözden kaçırılmamalıdır. Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere Uşak’ın dış ticaret yapısı Türkiye’ye paralel olarak ilerlemektedir. Hatta ihracat artışı açısından değerlendirildiğinde ülke ortalamasının üzerinde performans göstermiştir. Ancak bu performans dış ticaret fazlası verene kadar artarak devam etmelidir. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu pozitif ortamı desteklemek için toplamda 4 milyon doları bulan iki dış ticaret projesi yürütmekteyiz. Bu projelerle dış ticaret yapan firma sayımızı arttıracak ve ihracat rakamlarımızı daha yukarılara taşıyacağız” dedi.
 
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com