Yıllar Sonra Aynı Yerde Aynı Saatte Anıldı!

Yıllar Sonra Aynı Yerde Aynı Saatte Anıldı!
Agos gazetesinin ilk Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 4. yılında, katledildiği yerde anıldı...

Dink'in öldürüldüğü yerde toplanan kalabalık grup, "Hepimiz Hrantız" ve "Hrant için adalet için" sloganları attı. Foto Galeri: 'Hrant için adalet için' Dört yıl önce genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin önünde öldürülen Hrant Dinki binlerce kişi andı.

4 YILDIR MECLİS YOK
Halaskargazi Caddesi'ndeki Agos gazetesinin önünde düzenlenen törende, ellerinde ''4 yıldır yargı yok'', ''4 yıldır meclis yok'' yazılı dövizler taşıdı. Törene katılanlar, Agos gazetesi binasının önünde Hrant Dink'in öldürüldüğü yere, kalp şeklindeki çelenge kırmızı karanfiller bırakarak mum yaktı. Sanatçı Mustafa Alabora'nın da aralarında bulunduğu grup da slogan atarak Taksim'den Agos'un önüne yürüdü. Gazete önünde toplanan kalabalık grup, "Hepimiz Hrantız", "Hepimiz Ermeniyiz", "Hrant için adalet için" ve "Katiller halka hesap verecek" sloganları attı. Bu yıl Dink ailesinden kimse konuşma yapmazken, "Toplumsal Bellek Platformu" üyeleri gazete önünde toplanan binlerce kişiye seslendi.

İPEKÇİ: ADIMIZI BİLİYORUZ AMA...
Öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, gazetenin balkonundan yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Bu tür cinayetler bir daha asla işlenmesin. Gelecek kuşaklar böyle bir utancı yaşamasın, taşımasın. Ama artık öğrendiğimiz bir şey var; bu tür cinayetleri artık siyasi cinayet, linç, katliam gibi sözlerle tanımlamayacağız. Çünkü var olan yasalar şimdilik yetersiz kalsa da, bunların insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamına girdiğini biliyoruz. Artık bir adımız var. Adımızı biliyoruz ama bu cinayetleri kimlerin aydınlatacağını bilmiyoruz. Bilmek istiyoruz, görmek istiyoruz ve neredesiniz. Hrant için adalet için.”

CADDE TRAFİĞE KAPATILDI
Tören nedeniyle Halaskargazi Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesi önünde silahlı saldırıya uğramıştı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com