Yıllar Sonra Ortaya Çıkan Bu Fotoğraf Ne Anlama Geliyor

Yıllar Sonra Ortaya Çıkan Bu Fotoğraf Ne Anlama Geliyor
Yıllar önce öldürülen JİTEM'in kurucusu Cem Ersever'in fotoğrafı neden şimdi ortaya çıktı? Fotoğra bize ne anlatıyor? Gazeteci Tutkun Akbaş fotoğrafı yorumladı....

Emekli Binbaşı Cem Ersever'in 18 yıl sonra cesedi bulunduğunda çekilen olay yeri fotoğrafları ortaya çıktı.

Haberi Cihan Haber Ajansı dün abonelerine servis etti.

JİTEM'den ayrıldıktan sonra PKK ve JİTEM'in iç yüzü, faili meçhul cinayetler konusundaki açıklamalarını mahkemede tekrarlamaya giderken kaçırılan Ersever'in, bir süre sonra 4 Kasım 1993'te Elmadağ yakınlarında cesedi bulunmuştu.

Ersever'in dün ortaya çıkan görüntüleri  gösterdi ki, elleri arkadan değil önden bağlıydı, başından vurulmuş  ve kafasının arkasından giren kurşunlar yüzünden çıkmıştı.

Ersever'in başının altında bir de çuval bulunmuştu.

Peki o fotoğraf nereden çıktı?

Bu ne anlama geliyor?

18 yıl sonra Ersever cinayetinin aydınlatılması konusunda bir umut ışığı olabilir mi?

Konuyu gazeteci Tutkun Akbaş'a sorduk.

Çünkü Akbaş 2 yıl önce yazdığı kitapta Ersever'in üzerindeki kıyafetin böyle olduğunu bile yazmıştı. Yani haklı çıktı.

2009 yılında “Cem Ersever'in Son 90 Günü ve Kayıp Kitabı Şam'daki Kemancı” kitabı çıktığında büyük ses getiren Gazeteci Tutkun Akbaş, o fotoğrafı medyagündem sitesine değerlendirdi.

* Bu fotoğraf Ersever dosyasının sanıldığı gibi unutulduğunu yalanlayan bir belgedir. 1993 yılında işlenen karanlık cinayetlerin aydınlatılması yolunda çok önemli bir işarettir.

O fotoğraf, yani Ersever'in cesedinin görüntüleri bugüne kadar neredeydi? Tek bir adres var. O dönem Ersever cinayetini soruşturan yer jandarmaydı. O fotoğraf da jandarmadaki soruşturma dosyasından çıkmışa benziyor.

* O dosyada pek çok önemli ayrıntı var. Ben kitabımda ilk kez ortaya çıkan belgelerle o soruşturma dosyasından söz etmiştim. Cinayetin aslında nasıl çözüldüğünü, faillerin yakalanabileceğini, ama “gizli bir el”in son anda operasyonu nasıl durdurduğunu ve Ersever cinayeti soruşturmasının nasıl uyutulduğunu kitabımda detaylarıyla anlatmıştım. İşte bu fotoğraf birşeylerin değiştiğinin de işareti.

* Peki o soruşturma dosyasında başka neler var? Kitabımda da anlattığım gibi mesela şunları sayabilirim:

Ersever cinayetindeki ikinci bir kadın… Neval Boz'la ilişkisi… O kadın bulunursa cinayet çözülebilir mi? Nevaz Boz korumaları atlatarak nasıl Ersever'in yanına Ankara'ya gitti? Yanında neleri götürdü? Evindeki Ersever'e ait araç telefonunu kim aradı?

O telefon dinleniyordu. Dinleyenlerden biri de Hanefi Avcı mıydı? Avcı aslında failleri biliyor mu?

Ersever Ankara'da kaybolduğunda cesedi bulunana kadar yaşanan sıcak saatler… 

Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel son anda durdurulan operasyonla ilgili neler anlatacak?

Genelkurmay'dan gelen heyetin toplantısı sonrasında verilen kararlar Yüksel'e nasıl iletildi?

Ersever cinayetini soruşturan Ankara İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli yarbay Ahmet Turan Yılmaz'ın başına neler geldi?

* İşte tüm bu ayrıntılar ve pek çok bilinmeyen konu da aydınlığa kavuşabilir.

Ersever'in elindeki belgeler neydi? Patlayıcıları kim aldı? Cinayetteki klit isim Kemal Sadık Uzuner'in akıbeti ne oldu? Çünkü cinayeti çözecek en önemli tanık da Uzuner.

* 2 yıl önce kitabımın önsözünde şöyle yazmıştım:  

“Şurası kesin, bu ülkede Ersever'i kimlerin nerede, nasıl ve niçin öldürdükleri biliniyor. Buna emin olun. En azından bilenler biliyor!”

Bakalım o fotoğraf; Ersever'in öldürülüp Ankara'da bir kireç ocağına atılan cesedinin görüntüsünün ortaya çıkması neyin işareti?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com