Yıllar sonra ortaya çıkan gerçek

Yıllar sonra ortaya çıkan gerçek
Amerikalıların Kızılderililere yaptıkları yıllar sonra ortaya çıktı

1940'lı yıllarda yaşayan yerliler kobay olarak kullanılmış, üzerlerinde gıda deneyleri yapılmış.

Guelph Üniversitesi Gıda tarihçilerinden İan Mosby'nin yaptığı araştırmaya göre deneylerin çoğu yatılı kilise okullarında kalan kızılderili çocuklar ve kızılderili köylerindeki yetişkinler üzerinde yapılmış.Gıdaların besin değerleri ile vitamin haplarının yetersiz beslenmede kullanılması alanında yapılan deneylerde çoğu çocuk 1300 insan kullanılmış.

Araştırma ekibi deneyler sırasında hastalanan, dişleri dökülen ya da ölenler olduğunu, bunlar için her hangi bir önlem alınmadığını ileri sürüyor.

Administering Colonial Science adını verdiği çalışması Journal of Social History'de yayımlanan İan Mosby, 1942-1952 yılları arasında yatılı kilise okulları ve yerli köylerinde başgösteren açlık ve yetersiz beslenme sorununun çözümü için çocukların kaldığı okullar ile yetişkinlerin yaşadığı köylerin laboratuvar, insan bedenlerinin ise deneysel malzeme olarak kulanıldığını belirtiyor

Çalışmasında, aralarında doktor ve bilimadamlarının da bulunduğu federal yetkililerin, ellerindeki malzemelerin sonuçlarını anında görmek için "sömürge stili bilimsel çalışma" yaptıklarının altını çizen Mosby, sözkonusu yılların aynı zamanda gıda bilimi açısından belirsizlik dönemi olduğuna dikkat çekiyor.           
                
Mosby, 2. Dünya Savaşı yıllarını da içine alan dönemin, vitamin ve minerallerin keşfedilmeye başlandığını belirterek, hazırlanan vitamin desteklerinin yatılı kilise okulları ile kızılderili köylerinde başgösteren açlık için bir çare olarak düşünülmüş olabileceğini düşünüyor.

BAKAN ÖZÜR DİLEDİ

Son kabine değişikliği ile Yerlilerle İlişkiler Bakanlığına getirilen Bernard Valcourt, araştırmanın basına yansıması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. "Hikaye doğru ise bu, iğrenç ve tamamen kabul edilemez" diyen Bakan Valcourt, Başbakan Harper'ın 2008'de yatılı kilise okulları ve yerlilere yapılan uygulamalarla ilgili özür dilediğini kaydetti. (MRE)
               
                
                

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com