Yıllık 308 ton tıbbi atık üretiliyor

Yıllık 308 ton tıbbi atık üretiliyor
Uşak Belediyesi kentteki tıbbi atıkların toplanması ve bertarafı için çalışma başlattı. Konuyu meclis gündemine taşıyan belediye yönetimi tıbbi atıkların yönetmeliklere uygun bir şekilde özel sektör tarafından toplanmasını için Miroğlu Tıbbi ve Katı Atık

Uşak Belediyesi kentteki tıbbi atıkların toplanması ve bertarafı için çalışma başlattı. Konuyu meclis gündemine taşıyan belediye yönetimi tıbbi atıkların yönetmeliklere uygun bir şekilde özel sektör tarafından toplanmasını için Miroğlu Tıbbi ve Katı Atık Yönetim Sistemleri ile görüşme yaptı.
Miroğlu Tıbbi ve Katı Atık Yönetim Sistemleri Genel Müdürü Ramazan Avcı, Uşak'ta günlük 750 kilogram tıbbi atık oluştuğunu ifade ederek bu atıklara talip olduklarını söyledi. Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile konuyla ilgili görüştüklerini ifade eden Avcı, Uşak'ın yıllık 308 ton tıbbi atığı ürettiğini dile getirdi.
İnsan sağlığını tehdit eden tıbbi atıkların gelişi güzel atılmasının ve depolanmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini Türkiye'nin bu konuda son yıllarda önemli bir mesafe kat ettiğini belirten Ramazan Avcı, Uşak'ın tıbbi atıklarını 1,55 TL'ye Afyonkarahisar'daki bertaraf tesislerine taşımaya talip olduklarını kaydetti. Uşak'ta Çevre Bakanlığı verilerine göre 2008 yılında 308 ton tıbbi atık üretildiğini ancak gerçek rakamın 474 ton olduğunu düşündüklerini ifade eden Ramazan Avcı, Uşak'ın bu atıkları gömerek bertaraf ettiğini öne sürdü. Tıbbi atıkların gömülerek bertaraf edilmesinin doğru olmadığını Avrupa ve gelişmiş ülkelerin tıbbi atık konusunda hassas davrandığını da anlatan Ramazan Avcı şunları söyledi; “Türkiye son yıllarda tıbbi atıkların bertarafı konusunda önemli adımlar attı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye'deki tüm tıbbi atıkların toplanarak doğru bir şekilde bertaraf edileceğini düşünüyoruz. Sektör çık hızlı gelişiyor ve Uşak'ın çevresindeki iller bu konuda gerekli atılımları yaptı. Biz Afyonkarahisar'da Türkiye'nin 2. büyük tesisini kurduk. Günlük 9 ton tıbbi atık işleme kapasitesine sahibiz. Uşak'ın tıbbi atıklarını toplayarak Afyonkarahisar'daki tesislerimizde bertaraf etmeye talibiz. Uşak'ta günlük 750 kilogram tıbbi atık üretiliyor. Bu miktar için tesis kurmak karlı bir yatırım olmayabilir. Bu nedenle taşımayı düşündük. Bu düşüncemizi Belediye Başkanı Ali Erdoğan'a ilettik. Belediye bu konuda olumlu bir yaklaşım sergiledi ve belediye meclisinde görüşülecek. Atık üreten işletmeler tıpkı arıtma tesislerindeki katılım payı gibi bir bedel ödüyor. Bu bedeli illerdeki Mahalli Çevre Kurulu belirliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com