Yılmaz: Dönerse Mani Olmam!

Yılmaz: Dönerse Mani Olmam!
Yılmaz 1990'lı yıllarda siyasi rakibi olan Çiller'e, “DP genel başkanlığına aday olursanız buna mani olmam” mesajı gönderdi...

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın, 1990'lı yıllarda siyasi rakibi olan eski Başbakan Tansu Çiller'e, DSP - MHP - ANAP koalisyon hükümeti döneminde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Hüsamettin Özkan ile “DP genel başkanlığına aday olursanız buna mani olacak hareket içinde olmam” mesajı gönderdiği öne sürüldü. DP kulislerine yakın bir kaynak ise “Hüsamettin Özkan aracılığıyla Tansu Hanım'a herhangi bir mesaj gitmedi. Ancak Özkan'ın da bulunduğu bazı ortamlarda Mesut Bey'in Tansu Hanım'ın dönüşünü engelleyici bir tavır içinde olmadığı konuşuldu. Bu ifadeler bir mesaj olarak algılanmış olabilir. Şu gerçeği de kabul etmek gerekir ki, DP tabanında Çiller'in genel başkanlığa dönmesi yolunda ciddi bir talep var” yorumunu yaptı.
Demokrat Parti'de (DP) yeni lider arayışının gündeme tekrar geldiği süreçte, 1990'lı yıllarda aralarındaki rekabet nedeniyle merkez sağın çöküşünden sorumlulu tutulan eski Başbakan Yılmaz ile eski Başbakan Çiller arasında Türk siyasi tarihine not düşülecek bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 14 Aralık'ta, Mesut Yılmaz ile birlikte 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ettikten sonra Çiller'in Ocak ayındaki DP kongresinde genel başkanlığa aday olması için çağrıda bulunmuştu. Çiller'e yakın isimlerden olan DYP'li eski bakan ve yöneticilerden Hasan Ekinci, Güniz sokaktaki buluşmadan bir gün önce Cindoruk ile yaklaşık 2.5 saat süren bir görüşme yaptı. Ekinci, Cindoruk ile yaptıkları görüşmenin diyaloglarını şöyle aktardı:

Aradım ama o Hindistan'daydı
Ekinci: Seçimde merkez sağı mutlaka ayağa kaldırmamız gerekir. Ama partimizin yeniden canlanmasının yolu ancak yeni bir kongre yapmaktan geçer. Tansu Hanım'a tabanda talep var. Siz ne düşünüyorsunuz?
CİNDORUK: Talep var ancak kendisinden ses çıkmıyor.
Ekinci: Nasıl ses çıksın? Ortada kongre yok. Bu durumda, herkes 'etten önce kazana düşüyor' demez mi? Size düşen kongre kararı almak. Görüşseniz iyi olur düşüncesindeyim.
CİNDORUK: Bayramda aradım. Hindistan'ta dediler.
Ekinci: Sizin, Demirel'in ve Yılmaz'ın desteği önemli. Demirel için Çiller'in aleyhinde diye propaganda yapıyorlar.
CİNDORUK: Ben Demirel'e sordum. Bana, 'Evet geçmişte bazı şeyler oldu. Ama geçmiş geçmişte kaldı. Eğer istiyorsa buyursun gelsin' dedi.
Ekinci, 14 Aralık'ta da, Güniz sokaktaki buluşmadan yaklaşık iki saat önce Mesut Yılmaz ile görüştü. Ekinci'nin aktardığına göre, Yılmaz ile arasında şu diyaloglar yaşandı:
Ekinci: Kongre yapılması ve Çiller'in adaylığı konusunda ne düşünüyorsunuz?
YILMAZ: Seçime 6 ay kaldı. Yeni biriyle yola çıkmak kolay değil. Tansu Hanım çıkarsa ben mani olacak, engel çıkartacak bir hareketin içinde olmam. Destek veririm diye Hüsamettin Özkan ile de kendisine haber gönderdim
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com