Yılmaz Güney anılacak

Yılmaz Güney anılacak
Türk sinemasının "Çirkin Kral" lakaplı usta oyuncusu Yılmaz Güney, 74. doğum gününde Kadıköy'de iki farklı etkinlikle anılacak.

Kadıköy Belediyesi, unutulmaz sanatçı Yılmaz Güney'i özel eşyaları, kendi el yazılı orijinal senaryoları, aşk mektupları, cenazesi ve özel yaşamından çekilen çok özel fotoğrafları ve filmlerinden aldığı ödüllerin yer aldığı "Yılmaz'ın Yolu Sergisi" ve Güney'in yasaklı filmi "Umut"un gösterimi ile anıyor. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney'in katkılarıyla ilk kez hazırlanan sergi, 31 Mart-22 Mayıs tarihlerinde ziyarete açık olacak.

Sergide, Güney'in Cannes Film Festivali'nde kazandığı Altın Palmiye Ödülü, Locarno Film Festivali'nden aldığı Altın Leopar Ödülü, 7 Altın Portakal, 9 Altın Koza, İşçi Sendikaları ödülü, Yabancı Film Festivalleri ödülleri de ilk kez sergilenecek. Güney'in, İmralı Yarı Açık Cezaevi'nde yaptığı yağlıboya tablosu, evlilik cüzdanı, diplomaları, gözlüğü ve daktilosu ile serginin en önemli parçası olan Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü aldığında giydiği kıyafeti ile "Duvar" filmini çekerken giydiği mavi montu da ilk kez sergilenecek.

Sanatçı Ara Güler'in objektifinden 7 kare fotoğrafın yanında cenazesi sırasında Paris'te çekilen fotoğrafları, filmlerin orijinal afişleriyle cezaevinden Fatoş Güney'e yazdığı mektupların orijinal halleri de sergiyi gezenlerin oldukça ilgisini çekecek. İlk basım kitaplarının orijinal hallerinin de yer aldığı bu özel serginin açılış töreni, 31 Mart Cumartesi günü saat 17.00 de Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Fatoş Güney'in ev sahipliğinde yapılacak.

Yılmaz Güney'i anma etkinlikleri kapsamında Güney'in Türk sinema tarihinde önemli bir dönüm noktası olan ve sansür kurulu tarafından yasaklanan "Umut" filmi de 31 Mart Cumartesi günü özel gösterimiyle yıllar sonra tekrar sinamaseverlerle buluşacak. Caddebostan Kültür Merkezi'nde saat 14.00'de yapılacak özel gösteriminden sonra Müjdat Gezen, Tuncel Kurtiz, Fatoş Güney, Arif Erkin, Kaya Ererez, Hüseyin Karabey ile Kürşat Alnıaçık'ın katılacağı bir söyleşi programı da gerçekleştirilecek. Yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney'in yaptığı filmde Tuncel Kurtiz de rol almıştı. 1970 yapımı film, Adana Altın Koza Film Festivali'nde 6 büyük ödül alırken, film Güney'e Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandırmıştı. Aynı zamanda Grenoble Film Festivali'nde Seçici Kurul Özel Ödülü alan Umut filmi, Güney'in siyasi filmlerinin öncüsü olarak kabul ediliyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com