Yılmaz Özdil'den Piri Reis değerlendirmesi

Yılmaz Özdil'den Piri Reis değerlendirmesi
Özdil kafayı büyüttü, bidon oldu varil kafa!

Akdeniz'deki sondaj krizi kapsamında Türkiye'nin tek faal sismik araştırma gemisi olan Piri Reis, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz araştırması yapmaya başladı.

1978 Almanya yapımı olan ve 33 yıldır denizlerde olan Piri Reis, böyle bir araştırma için ne kadar yeterli olacağı tartışmalarını da beraberinde getirdi..

Piri Reis'in ayrıca ödenek kurbanı olduğu için makine ve jeneratörleri yenilenemeden yola çıkması Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil'in bugünkü köşesine de konu oldu.

İşte Özdil'in VARİL KAFA başlıklı o yazısı:

Vay efendim neymiş... Alt tarafı 200 bin lira verilmemiş de, Piri Reis'in motoru jeneratörü gümrükte kalmış filan. *
 
Şükredin kardeşim.
Kaptan'ı da yoktu!
 
Kaptan emekliye ayrılmış...
Gemi iskeleye park edilmişti.
Urla'ya gelenler soruyordu...
- Katmerci nerde birader?
- Piri Reis'in yanındaki kafede
 
Petrol bulamıyordu ama...
Şahane katmer bulduruyordu.
 
Gel zaman git zaman... Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü "kaptan lazım" dedi, Devlet Personel Başkanlığı'na başvurdu. "Hay hay" denildi. Derhal atama yapıldı.
 
KAPTAN YERİNE BANKA MÜDÜRÜ
 
Banka müdürü gönderildi!
 
Evet, banka müdürü... Özelleştirme İdaresi, kapatılan bankaların ayazda kalan personelini sokuşturacak yer arıyordu. Devlet Personel Başkanlığı da, Halk Bankası'nın İstanbul'da kapatılan bi şubesinin müdürünü, Piri Reis'e tayin etti.
 
(Panik yapmayın... Banka müdürü faydalı bi arkadaştı, çabuk uyum sağladı ama, n'olur n'olmaz diye dümeni vermediler, sekreteryada çalıştırdılar. Bilahare orijinal kaptan buldular.)
 
(Motorunu jeneratörünü gümrükten çıkarmaya aciziz, yerkabuğundan petrol çıkarmasını bekliyoruz.)
 
(Motorunu koymayıp, 1500 metrelik sismik kablo yükledik. Rumların diktiği platformun çıpası, 1800 metre, üstelik altı tane... Adamların sırf çıpası, bizim sismik kablodan yedi kat uzun.)
 
(Piri Reis 1978 model diye alay ediyoruz. Norveç'ten kiraladığımız Bergen Surveyor isimli gemi, 1972 model... "Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur" lafı, Norveç atasözü müdür?)
 
(Piri Reis'i 200 bin liraya madara ediyoruz, Norveç gemisini kaça kiraladık?)
 
(Güzergâh gizleniyormuş, İsrail gizli servisi fellik fellik Piri Reis'in nerelerde dolaştığını arıyormuş filan... Herkesi keriz mi zannediyorsun? Gir internete...
www.marinetraffic.com sitesi var, hangi geminin o anda nerede olduğunu uydudan kabak gibi gösteriyor.)
 
(Sondajla o siteyi, tıkla Türkiye'yle Kıbrıs'ın arasını... OGS Explora diye bi gemi yüzüyor orada... İtalyan oşinografi gemisi... Güzergâhına bak, kıyılarımıza paralel, şakır şakır tarama yapıyor!
 
Bu İtalyan gemisi kimin adına arama yapıyor? Kim izin verdi? Hani, bizden habersiz çipura bile yüzmesin diye, muhripler denizaltılar göndermiştik?
Neyin nesidir bu İtalyan gemisi?)
 
Demem o ki.
Kaptan bulmak için uğraşacağımıza, keşke banka müdürü'yle gönderseydik
Piri Reis'i... En azından bilgi verirdi.
 
- Kaptan petrolün durumu ne?
- Brent petrolünün fiyatı yükseliyor, dolar tırmanıyor, bizim parayla bırak varil'ini, bidon'u bile alınamıyor, e altın da düşüşte... Sür eşşşeği Girne'ye!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com