Yılmaz Özdil'i yandaş medya sahiplendi

Yılmaz Özdil'i yandaş medya sahiplendi
Özdil'in Beşar Esad'a karşı Başbakan'ı savunmasına kendi cenahından olumsuz tepkiler gelmeye devam ederken, Karaalioğlu'ndan adeta yardım eli uzandı.

'Ülkemde akan kanın sorumlusu Recep Tayyip Edroğan'dır' açıklamasında bulunan Beşar Esad için''Bu sözlerin Ortadoğu kasabına yedirilmesi gerekir' diyen Özdil'e yandaş medyanın isimlerinden Star Gazetesi yazarı Mustafa Karaalioğlu sahip çıktı.

Muhalif basından sert tepkiler alan Özdil'in durumunu değerlendiren Karaalioğlu, "Kemalist­ laik­ ulusalcı kitlelerin" kurduğu mahalle baskısını eleştirdi. Hükümet'e yanaşan isimlerden Can Dündar, Şafak Sezer, Şahan Gökbakar'ın da daha önce aynı duruma yazan Karaalioğlu, "O gettodaki mahalle baskısına duyarsız kalamayız" dedi.

İşte Karaalioğlu'nun yazısındaki ilgili bölüm:
 
Malum, Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Suriye diktatörünün Başbakan Erdoğan’a yönelik hakaretamiz sözlerine tepki gösterdi. Doğrusunu yaptı. Tam hepimiz “Kim olsa bunu yapardı” düşüncesine kapılacaktık ki Özdil’in köşesinden
okuduğumuza göre öyle değilmiş. Hürriyet yazarı sadece, bir diktatörün Türkiye Başbakanı’na laf edemeyeceğini söyledi diye okurlarından ağır hakaretler işitti. Bir anda inanılması güç bir mahalle baskısı ve dışlama sahnesi yaşandı.
Hakaretler, bir kalemde silmeler, ihanet ve satılmışlık komploları...
Mahalle baskısı çığlıkları artıyor
Özdil gibi Cumhuriyet mitinglerinden beri Kemalist­ laik­ ulusalcı kitlelerin idolleştirdiği bir isim bile bir cümleyle ötekileştirilip, hedefe konuluyorsa mesele sandığımızdan da büyük demektir. Laik­Kemalist­ulusalcı kesimdeki bu büyük probleme duyarsız kalamayız...
Üstelik bu ilk de değil. Şimdiye kadar birçok çığlık duyduk.
Can Dündar, Mustafa filminde yapıp Atatürk’ün insani taraflarından birkaçına şöyle bir değindiğinde başına gelenleri biliyoruz. Atatürk’ün karanlıktan, fareden falan korktuğunu söylemesi, elinde sigarayla göstermesi bile onu öteki ve hain
yapmaya yetmişti. Onyıllardır doğal parçası olduğu çevrelerin tek bir farklı bilgiye tahammül gösteremeyip patlattıkları öfkenin Can’ı nasıl çaresiz bıraktığını çok iyi hatırlıyorum. Korku gözlerinden okunuyordu. Bir daha da o bahse giremedi.
Kanaatim o ki, bugünlerde sergilediği sınırsız Kemalist  performans biraz da yaşadığı o travmanın sonucudur. Haklı da.
Bir daha o baskı ve ötekileştirilme riskini nasıl alabilir?

Mustafa Karaalioğlu'nun yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com