Yine kirlilik, yine ölüm

Yine kirlilik, yine ölüm
Menderes Nehri'ndeki kirlilik nedeniyle balık ölümleri arttı.
Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı kirliliğin olumsuz etkilediği Bafa ve Azap göllerinden sonra Söke Ovası'nda Azmak denilen Menderes Nehri'nin eski yataklarında da balık ölümleri başladı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, kuraklığın yoğun olduğu yıllarda ekosistemi canlı tutan ve gen bankası niteliğinde önemli sulak alanlar olan Menderes yataklarında ölümlerin endişe verici olduğunu söyledi.
 
Ağırlıkları 2 kilogramı geçen sazan ve kefallerin ölümü, suda ciddi zehirlenme olasılığını gündeme getirdi. Yöre balıkçıları sulama kanalının geçtiğimiz günlerde açılmasıyla birlikte Azmak'ta balık ölümlerinin başladığını öne sürdü. Yapılan ihbarla balık ölümlerinin yaşandığı bölgede inceleme yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, son yıllarda Büyük Menderes Havzası kıyısında artan sanayi ve teknolojik tesislerden gelen atıkların, havza ekosistemindeki birçok türün kaybolmasına neden olduğunu kaydetti. Söke Ovası'nda zengin sulak alan ekosistemin devam ettiği yerlerden birinin Azmak olarak bilinen eski Menderes yatakları olduğunu belirten Sürücü, şunları söyledi:
 
"Kuraklığın yoğun olduğu yıllarda ekosistemi canlı tutan ve gen bankası niteliğinde önemli sulak alanlar olan Menderes yataklarında, yüzlerce kuş türü, balık çeşiti ve su canlıları yaşamaktadır. Geçen yıl bir su samurunun pinterin içinde çıkması, bu canlı türünün de burada yaşadığının bir göstergesidir. Duyarlı bazı çiftçilerin ihbarıyla gittiğimiz Söke Ovası'nın kuzeyinde sağ sahil sulama kanalı kıyısındaki Balyoz adı verilen eski Menderes yatağında toplu balık ölümlerinin olduğunu tespit ettik. Eski Menderes yatağındaki suyun yüzeyinin her alanında, sazlıkların arasında ve suyun dibinde sazan ve kefal balıklarının ölüsüyle karşılaştık. 2 kiloyu geçen kefallerin çokluğu dikkat çekiyordu. Menderes'in suyundan daha temiz olan bu yataklarda bu kadar çok balığın ölmesini ilginç bulduk. Balıkların öldüğü eski Menderes yatağına, Söke Ovası'nın sağ sahil sulama kanalından su girişi bulunduğunu gördük."
 
BALIKÇININ İHBARI
 
Sürücü, Menderes yatağında kendi geliştirdiği yöntemlerle balık avlayan yerel bir balıkçının, sulama kanalından gelen sudan sonra bu balıkların öldüğünü, bu durumu gördüğünde kapağı kapatarak suyun diğer yataklara geçmesini önlediğini, ancak Balyoz'da binlerce balığın telef olduğunu söylediğini aktardı. Sürücü, "Sulama kanalı boyunca yaptığımız araştırmada, kanal içine dış kaynaklı olarak, tek bir yerden bir boruyla atık suların bırakıldığını gördük" dedi.
 
"MUTLAKA KORUNMASI GEREKİR"
 
Balıkların neden öldüğü konusunda bir araştırma yapılması için, ilgili kurumlara bilgi sunduklarını dile getiren Bahattin Sürücü, "Söke Ovası'nın can damarlarından biri olan eski Menderes yataklarının mutlaka korunması gerekir. Kilometrelerce uzayıp giden bu yataklarda çok önemli bir doğal hayat devam etmektedir. Bu sulak alanların korunması hem doğal hayat açısından, hem de bölge insanının geleceği açısından önemlidir. Buraya zarar verenler tespit edilmeli ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Hiç kimsenin buradaki ekosisteme zarar vermesine izin verilmemelidir. Biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin olan bu eski menderes yataklarını tehdit eden faktörler için bir an önce önlem alınmalıdır" diye konuştu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com