YİNE MADEN FACİASI YİNE ÖLÜM

YİNE MADEN FACİASI YİNE ÖLÜM
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçükte 1 maden işçisi hayatını kaybetti. Maden ocağında yaşanan göçükte bir işçinin daha bulunduğunu açıklayan yetkililer, madende meydana gelen ara göçükler nedeniyle işç

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçükte 1 maden işçisi hayatını kaybetti. Maden ocağında yaşanan göçükte bir işçinin daha bulunduğunu açıklayan yetkililer, madende meydana gelen ara göçükler nedeniyle işçiye ulaşmakta zorlandıklarını belirttiler. Göçük altında kurtarılması için çalışmalar sürdürülen Ali Osman Oktay'ın ise 1 çocuk babası olduğu, yaklaşık 4 yıldır bölgedeki maden ocaklarında çalıştığı kaydedildi.
-TAVŞANLI'DA MADEN ÇÖKTÜ 1 İŞÇİ HAYATINI
KAYBETTİ-
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden bir işçinin cesedi çıkarıldı. Sağ olduğu ve arama kurtarma ekiplerinin seslerini duyduğu bildirilen diğer işçinin kurtarılmasına çalışılıyor. Yörgüç köyünün Çanacık mevkisindeki özel maden ocağında meydana gelen göçük sırasında, ocağın bu bölümünde 7 işçi çalışıyordu. Göçük oluştuktan sonra kısa sürede olay yerine ulaşan Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucu, Şaban Bulut, Muzaffer Karaca, Ahmet Faruk Durgun, Hüseyin Zeybek ve Ali Çağlar adlı işçiler kurtarıldı. Göçük altında yaşamını yitirdiği belirlenen Süleyman Koç'un cesedini çıkaran ekipler, kendilerine seslenerek yardım isteyen Ali Osman Oktay'ı kurtarmaya çalışıyor.
Yörgüç Köyü Muhtarı Kadir Çelik, saat 22.30 sıralarında olayı öğrendiğini ve kısa sürede ocağın bulunduğu bölgeye ulaştığını söyledi. Göçüğün nedenine ilişkin kesin saptamanın henüz yapılamadığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:
''Göçüğün 500 metre derinlikte, 2-3 metrelik bölümde oluştuğunu biliyoruz. Bir işçimiz hayatını kaybetti. Diğerinin de seslerini arama kurtarma ekipleri duyuyor. Bu işçimizin kurtarılması için tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Aynı ocakta 2007 yılında da bir göçük meydana gelmiş ve 1 işçi hayatını kaybetmişti.''
- BİR HAFTA ÖNCE İŞE BAŞLAMIŞLARDI-
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, özel şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitiren Süleyman Koç ile kurtarılması için çalışma yürütülen Ali Osman Oktay'ın, bir hafta önce işe başladığı bildirildi. İlçeye bağlı Yörgüç köyünün Çanacık mevkisindeki özel maden ocağında göçükten sağ kurtulan Ahmet Faruk Durgun, ocak önünde bekleyen gazetecilere, 16.00 ile 24.00 saatleri arasındaki vardiyada çalıştıklarını ve 22.30 sıralarında aniden göçük oluştuğunu söyledi. Kaçmaya fırsat bulamadan kendisi dahil aynı bölümde çalışan 5 kişinin kısa bir mesafeyle göçük altında kalmaktan kurtulup basit yaralanmalarla olayı atlattıklarını ve diğer arkadaşları Ali Osman Oktay ile Süleyman Koç'un göçükte kaldığını anlatan Durgun, şöyle dedi:
''Arkadaşlarımız Gediz'den bir hafta önce gelip çalışmaya başlamışlardı. Maalesef birini kaybettik, diğerinin yaşadığını biliyoruz ve inşallah göçükten sağ çıkar. Ocakta güvenlik önlemleri alınıyordu ama yeterli ya da yetersiz, bunu başımızdaki yetkililer biliyor. 20 gün önce müfettiş gelip ocakta inceleme yaptı. Maaşlarımızı alamadığımız için geçen yıl 31 Aralıkta grev yaptık. İki aylık maaşımızı alamadığımızdan dolayı mahkemede işverene dava açtık ve devam ediyor. Yıl başındaki grevden sonra birçok arkadaşımız işi bıraktı. Ben de bıraktım, ancak başka iş bulamadığım için şubat ayında yeniden işe girdim.''
Köylüler, 20 gün önce yapılan denetimde ocağın kapatılmasının istendiğini, ancak bunun ihmal edilerek çalışmanın sürdürüldüğünü iddia etti. Bu arada, Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri, seslerini duydukları işçi Ali Osman Oktay'ı sağ kurtarmak için çalışmayı sürdürdürdükleri bildirildi.

-ALİ OSMAN OKTAY'IN YARDIM ÇIĞLIKLARI KESİLDİ-
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçüğün altında kalan işçiden gelen seslerin sona ermesi üzerine yaşadığına dair umutlar azaldı.
Çarşamba gecesi saat 22.30 sıralarında oluşan göçüğün hemen ardından olay yerine sevk edilen Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri, 5 kişiyi göçükten sağ çıkararak, Süleyman Koç adlı işçinin cesedini çıkardı. Gece ekiplere seslenerek yardım isteyen Ali Osman Oktay'ın seslerinin sabaha karşı sona ermesi üzerine ekiplerin işçinin yaşamından endişe ettiği bildirildi. Ekiplerin işçiye ulaşmak için yoğun çaba harcadığı kaydedildi.
-GEDİZ GÖÇÜĞÜNDE
KURTULDU, TAVŞANLI GÖÇÜĞÜNDE HAYATINI KAYBETTİ-
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde özel şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden Süleyman Koç'un, (36), 21 Nisan 2005'te Gediz ilçesinde 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasından yaralı kurtulduğu öğrenildi. Yörgüç köyündeki maden ocağında görevli arama kurtarma ekiplerinin göçük altından cesedini çıkardığı evli ve iki çocuk babası Süleyman Koç'un yaklaşık 10 yıl Gediz ilçesindeki maden ocaklarında çalıştığı belirtildi. Bir süredir Yörgüç'teki ocakta çalışan Koç'un beş yıl önce Gediz'in Gökler beldesindeki maden ocağında meydana gelen ve 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasında yaralı kurtulan 2 kişiden biri olduğu öğrenildi. Koç, bu olayın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yanındaki su birikintisine atlaması sonucu hayatının kurtulduğunu söylemiş ve kendisini Gediz Devlet Hastanesinde ziyaret eden dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e, ''Hayatta kalmam büyük bir şans. Bu, bana Allah'ın bir lütfu. Çok korktuk. Çok şükür hayattayım'' demişti.
Koç'un, Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderilen cenazesinin bugün Düşücek köyünde ikindi namazından sonra toprağa verilmesinin beklendiği ifade edildi. Göçük altında kurtarılması için çalışmalar sürdürülen Ali Osman Oktay'ın ise 1 çocuk babası olduğu, yaklaşık 4 yıldır bölgedeki maden ocaklarında çalıştığı kaydedildi.
-MADENDEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ KÜTAHYA LİĞİ TARAFINDAN EKSİK BULUNULMUŞ-
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, göçük meydana gelen maden ocağı hakkında likçe yaklaşık 2.5 ay önce eksikleri giderilinceye kadar kapatılması yönünde rapor verilmesine karşı üretim faaliyetinin devam ettirildiği bildirildi. İl genelinde faaliyet gösteren 42 maden ocağında geçen aralık ve ocak aylarında iş sağlığı ve güvenliği koşulları ile yasal yükümlülükleri bakımından likçe denetim yapıldı. Şükrü Kocatepe'nin talimatı doğrultusunda Yardımcısı Mustafa İngenç başkanlığındaki komisyon, il genelinde 24 kömür, 6 krom, 3 manyezit, 2 bor, 2 antimuan, gümüş, manganez, şap, feldispat, kuvars işletmesi olmak üzere 42 ocağı denetledi. Denetim sonucunda 1'i açık olmak üzere 3 kömür ocağının faaliyetlerinin, eksiklikleri tamamlanıncaya kadar durdurulmasına karar verildi. Kapatılan ocaklar arasında yer alan ve dün gece göçük oluşan Yörgüç köyündeki maden ocağıyla ilgili İl Özel İdaresi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünce 5 Martta hazırlanan raporda, ''burada kömür üretimi yapılamayacağı, nefeslik denilen havalandırma bacasının genişletilmesi ve diğer eksiklerin tamamlanmasından sonra faaliyetine devam edebileceği'' belirtildi. Buna karşı ocaktan kömür çıkarılmaya devam edildiği ve eksiklerin giderilmediği öğrenildi.
-ALİ OSMAN OKTAY GAZETEMİZ BASKIYA GİRDİĞİ AKŞAM SAATLERİNDE HALA KURTARILMAYI
BEKLİYORDU-
Tavşanlı ilçesinde, özel maden ocağında yaşanan göçüğün altında kalan işçiyi kurtarmak için 16 saattir çalışma yürüten ekipler, elektrik kesintisi nedeniyle çalışmaya 1 saat ara verdi. Daha sonra jeneratörle çalışmayı sürdüren ekipler, bir göçük daha oluştuğu için ocakta zorlukla ilerliyor.
Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessese Müdür Yardımcısı Mustafa Çokuslu, müessesenin tahlisiye birimine ait ekiplerin, Yörgüç köyünün Çanacık mevkisindeki ocakta zaman zaman yardım çığlıklarını duydukları Ali Osman Oktay'ı (31) kurtarmak için yoğun çaba harcadığını söyledi. Çokuslu, müesseseye bağlı 4'ü mühendis 21 kişiden oluşan ilk ekibin gece yürüttüğü 8 saatlik çalışmayı, sabah saatlerinde 3'ü mühendis 13 kişinin yer aldığı ikinci ekibin devraldığını belirtti.
-HAVALANDIRMA SİSTEMİ JENERATÖRLE YENİDEN ÇALIŞTIRILDI-
Ekipler çalışmayı yürütürken ocakta elektriğin kesildiğini ve arama kurtarmaya 1 saat ara verildiğini anlatan Çokuslu, Tavşanlı'dan getirilen jeneratörle ocağın havalandırma sistemi yeniden faaliyete geçirilerek çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti.
500 metre derinlikteki işçinin kurtarılması için çalışma yapılırken ocakta bir göçük daha oluştuğunu ifade eden Çokuslu, ekiplerin güvenliğini sağlamaya çalıştıklarından ocakta güçlükle ilerlendiğini bildirdi.
Ocakta ilerlemelerine engel olan bu bloku kaldırmaya başlayan ekiplerin Oktay'a ulaşmak için çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini söyleyen Çokuslu, ''Ocakta yan duvarlarda göçük meydana geldiği için çalışmalarımız yavaş ilerliyor. Ekiplerimizin can güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. İki ekip görev yaptı, çalışmaların iki vardiya halinde daha, yani 16 saat daha süreceğini tahmin ediyoruz'' diye konuştu.
Dün saat 22.30 sıralarında oluşan göçük sonrası olay yerine sevk edilen arama kurtarma ekipleri, Şaban Bulut, Muzaffer Karaca, Ahmet Faruk Durgun, Hüseyin Zeybek ve Ali Çağlar'ı kurtarmış, Süleyman Koç'un (36) cesedine ulaşmıştı.

-BU GÖÇÜK YÖRGÜÇ'TE
İLK DEĞİL-
Yörgüç köyünde yaklaşık 3 yıl önce de maden kazası yaşanmıştı. Meydana gelen göçükte de 1 kişi hayatını kaybetmişti. Yörgüç Kömür Ocağı'nda çalışan evli ve 3 çocuk babası Ahmet Mutluer, yeraltında direk dikim çalışması yaparken üzerine kömür kütlesinin yığılması sonucu ağır yaralanmış, ardından yapılan tüm müdahelelere rağmen yaşamını yitirmişti. Daha önce meydana gelen göçük sonrası Ahmet Mutluer'e ilk müdaheleyi yapan mesai arkadaşı Naci Acar, 'Ekmek parası için girdiğimiz yer altı ne yazık ki arkadaşımıza mezar oldu. Çok zor şartlarda alın terimizle para kazanmaya çalışıyoruz. İnşallah bu tür olaylar bir daha yaşanmaz. Mutluer'in hayatını kaybetmesi çalışma arkadaşları olarak bizleri derinden üzdü. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine de başsağlığı diliyorum' diye konuşmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com