Yoğun kar dalgası geliyor!

Yoğun kar dalgası geliyor!
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege dışında kalan ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yağışların; İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Amasya, Tokat, Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

METEOROLOJİDEN UYARI: GECE YARISINDAN İTİBAREN DAHA YOĞUN KAR DALGASI GELİYOR
Pazartesi akşamından itibaren bölgeyi etkisi altına alan kar yağışı Kocaeli ve çevresinde özellikle yüksek kesimlerde hayatı olumsuz yönde etkilerken, bu sabah saatlerinde ise yağışlı hava yerini güneşe bıraktı. Ancak Meteoroloji yetkilileri, bu gece yarısından itibaren oldukça etkili yoğun bir yağış dalgasının geleceğini ve yarın da gün boyu sürmesinin beklendiğini belirtirken don uyarısında da bulundu. Kocaeli ve Sakarya bölgelerinde deniz seviyesinden biraz yükseklerde 25 ile 60 santim arasında değişen kar kalınlığı, Samanlı Dağları'nın en yüksek kesimi olan Kocaeli'deki Kartepe'nin zirvesinde ise yollar sonra ilk kez 3 metreye ulaştı. Kartepe'deki kayak merkezinin de bulunduğu Green Park Resort Otel'e dün akşam saatlerinden itibaren ulaşım ancak paletli araçlarla yapılabildi.

BU YOLLARA DİKKAT
Kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu'nun İzmit Bekirdere Rampası'nda dün gece yine kar yağışı nedeniyle kayan araçların yolaçtığı kaza da can aldı. 15 aracın karıştığı ve bir kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı kazanın ardından yolun Ankara istikameti uzun süre ulaşıma kapalı kaldı. Birçok kez hatırlatıldığı gibi TEM'in Kocaeli geçişindeki Bekirdere Rampası, Gültepe Tünelleri ve viyadük geçişleri ile Dilovası Rampası'nın karlı havalarda ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

ÜNİVERSİTELİLERİN ÇOĞU DERSE GİREMEDİ
Bu arada Kocaeli Üniversitesi Kampüsü ile Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin de bulunduğu Umuttepe'de de kar kalınlığı yarım metreyi aştı. Dün öğrencilerin büyük bir bölümü kampüs içinde yürümekte ve anfilere gitmekte zorlanırken birçok ders iptal edildi. Öğretim görevlilerinin de birçoğu kampüse ulaşamadı. Derslere girmeyen öğrenciler de bu fırsatı kartopu oynayarak değerlendirdi.

METEROLOJİDEN UYARI
Kocaeli Metoroloji Müdürlüğü ise, bu sah yağın durması ve güneş açmasına rağmen gece yarısından itibaren bölgede çok daha etkili bir kar yağışının beklendiğini ve bu yağışın yarın akşama kadar süreceğini bildirdi. Meteoroloji yetkilileri ayrıca bu gece hava sıcaklığının da eksi 4-5 dereceye kadar düşmesinin beklendiğini, bunun da don anlamına geldiğini belirterek özellikle yollarda dikkatli olunmasını istediler.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com