Yoğurt, sağlık dostu...

Yoğurt, sağlık dostu...
Yoğurt ve benzeri fermente süt ürünlerinin, diyetetik ve tedavi edici etkilerinden dolayı, insan sağlığı yönünden önemli gıda maddesi olduğu belirtilirken, yoğurdun, çocukların büyümesini ve gelişimini olumlu yönde etkileyen kalsiyum kaynağı olduğu bildi

Yoğurt ve benzeri fermente süt ürünlerinin, diyetetik ve tedavi edici etkilerinden dolayı, insan sağlığı yönünden önemli gıda maddesi olduğu belirtilirken, yoğurdun, çocukların büyümesini ve gelişimini olumlu yönde etkileyen kalsiyum kaynağı olduğu bildiriliyor.
Uzmanlar, 'fermente süt ürünlerini', sütün başta laktik asit bakterileri olmak üzere belirli mikroorganizmalar tarafından doğal veya suni olarak fermente edilmesi sonucu elde edilen farklı kıvam ve aromaya sahip süt ürünleri olarak tarif ediyor. Uzmanlara göre, fermente süt ürünlerindeki besin maddeleri, starter bakteriler tarafından bir ön fermantasyona uğradıklarından, besleyici değeri yüksek ve sindirimleri kolay oluyor. Protein ve yağın kısmen parçalanması da, sindirilebilirliği arttırıyor.
Uzmanlar, en yaygın şekilde bilinen ve tüketilen fermente süt ürününün ise yoğurt olduğunu kaydediyor. Yoğurdun, sütün özel şartlar altında, 'Streptococcus thermophilus ve Lacto bacillus bulgarius' karışımı starter kültürlerle fermente olması sonucu elde edilen ürün olduğunu vurgulayan uzmanlar, insan sağlığı ve beslenme üzerindeki yararlı etkisi uzun süredir bilinen ve son dönemde barsak orijinli (L. Acidophilus ve L. Bifidus) bakteriler ile üretilen fermente süt ürünlerine talebin hızla arttığına dikkat çekiyor.
Süt ürünleri ve özellikle de yaygın şekilde tüketilen bir fermente süt ürünü olan yoğurdun, çocukların büyümesini ve gelişimini olumlu yönde etkilediğini ifade eden uzmanlar, 'Yoğurt, genellikle ileri yaşta pek çok insanın, kolay sindirilebildiği için tercih ettiği bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca, Laktic asitin mide ve barsak asitliği üzerindeki etkisi sebebiyle fermente süt ürünleri, özellikle gastro-intestinal hastalıklarda diyetetik bir değer taşımaktadır. Bu ürünlerin tükürük, safra suyu, mide özsuyu ve pankreas suyunun salgılanmasını arttırdığı bilinmektedir' diyorlar.
Dengeli beslenmede yağların da önemli yeri olduğunu söyleyen uzmanlar, bu sebeple, yeterli miktarda yağın gıdalarla alınmasının, insan, özellikle çocuk beslenmesinde oldukça önemli olduğunu bildiriyor. Uzmanlar, modern üretimde süte uygulanan homojenizasyon işleminin, yağın hazmolmasını kolaylaştırdığı gibi fermantasyon sırasında süt yağının kısmen hidrolizasyonunun, onun süratle vücutta yarayışlı ve kullanılabilir hale dönüşmesine de yardımcı olduğunu kaydediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com