Yoksul Kent Kütahya!..

Yoksul Kent Kütahya!..
Kütahya TOKİ'den tam 576 yoksul konut talebinde bulunurken; sanayisiyle, eğitimiyle ve gelir düzeyiyle Türkiye'de en düşük seviyeye sahip olan Hakkâri, Muş ve diğer altı şehir TOKİ'nin yoksul konutlarını istemedi...

Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yoksul vatandaşları konut sahibi yapmak için geniş çaplı bir kampanya başlattığını daha önce duyurmuştu. Yoğun ilgi gören kampanya nedeniyle yapılacak konut sayısının 18 binden 38 bine çıkarıldığı ve devam eden kampanyada ilginç gelişmelerin de yaşandığını açıklayan TOKİ, Türkiye'nin en yoksul kentleri sayılabilecek birçok ilin yoksul konutlar için hiç talepte bulunmadıklarını açıkladı.
TOKİ, ayda 100 lira taksitle yoksul aileler için yaptıracağını duyurduğu iki odalı konutlar için Türkiye'nin geliri düşük kentlerinden büyük talep aldığını açıkladı.
İllerden gelen yoksul konut başvurularını inceleyen TOKİ; Diyarbakır-Üçkuyular 1.024, Bitlis-Rahva 608, Eskişehir-Aşağısöğütönü 928, Kahramanmaraş Merkez 742, Kars 736, Kayseri Merkez 826, Konya Meram 688, Kütahya Merkez 576, Malatya Merkez 624, Tekirdağ Merkez 528, Van-Kevenli 800, Yozgat Merkez 538. İdare, diğer illerde de değişik sayılarda yoksul konutu inşa edeceğini duyurdu.
Türkiye'de yoksulluk sınırının yüksek olduğu iller TOKİ'nin yoksul konutlarına büyük ilgi gösterirken, TOKİ'den yoksul konutlar için talepte bulunan şehirler arasında Kütahya'da bulunuyor.
Ancak Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkâri, Karabük, Muş, Nevşehir ve Rize'den bu konutlar için talep gelmediğini açıklayan TOKİ; Artvin, Manisa, Ordu, Tokat ve Yalova illerine ise 'uygun arsa bulunamadığı' için dar gelirli konutu yapılamayacağını açıkladı.
TOKİ' yoksul konutlar olarak adlandırılan evlerin 1+1 oda şeklinde ve 45, 50, 65 ve 71 metrekare olarak inşa edileceğinide duyururken, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde yapılan konutların, peşinatsız aylık 100 lira taksit ve 20 yıl vadeyle hak sahiplerine teslim edileceğini açıkladı.
Projeyle ilgili TOKİ tarafından hazırlanan bilgi notunda şu ifadelere yer veriliyor: 'Yoksul konutu yapmak istediğimiz Artvin, Manisa, Mardin, Ordu, Tokat ve Yalova valilikleri uygun arsa bulamadığını belirtirken, Ardahan, Burdur, Giresun, Hakkari, Karabük Muş, Nevşehir ve Rize valiliklerinden talep gelmedi.' TOKİ'nin 1+1 konutlarında doktor odası, ortak kullanım alanları, televizyon izleme salonu, çamaşırhane, kafeterya ve yemek salonları gibi sosyal donatılar da yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com