YÖK'te liste skandalı

YÖK'te liste skandalı
YÖK 31 oy alan adayı eledi, 1 oy alan Prof. Dr. Teker rektör adayı oldu.

Giresun Üniversitesi'nde, YÖK Genel Kurulu, en fazla oy alanları liste dışı bırakıp 1 oy alan adayı Cumhurbaşkanı'na sunulacak listeye koydu. Prof. Dr. Murat Teker, 'Oy önemli değil. Demek ki kariyerim etkili oldu' dedi

Giresun Üniversitesi'nde rektörlük seçimi yılan hikayesine döndü. 2007'de kurulan üniversitede rektör Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, 1 Haziran 2010'da emekliye ayrıldıktan sonra koltuk bir türlü dolmadı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Prof. Halil İbrahim Bahar'ı Rektör Vekili olarak görevlendirdi, 18 Haziran 2010'da da rektörlük seçimi kararı aldı. Seçimde Bahar 31, Prof. Dr. Mustafa Türkmen 29, Prof. Dr. Aygün Attar 21, Prof. Dr. Ayhan Bölük 4, Prof. Dr. Yılmaz Can 2, Prof. Dr. Murat Teker ise 1 oy aldı.


1 Temmuz 2010'da toplanan YÖK Genel Kurulu, seçimde en fazla oyu alan Bahar ile ikinci olan Türkmen'i eledi, seçimde üçüncü olan Attar'ı listebaşı yaptı. Bölük ikinci ve Can ise üçüncü sıraya yerleştirildi ancak hazırlanan liste, Can'ın istifası nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'na sunulamadı.

1 OY ALAN LİSTEYE ALINDI

Bu gelişmelerin ardından Rektör Vekili Bahar görevinden alındı, yerine atanan Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu da aynı akıbete uğradı. Onun yerine de Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak listeden istifa eden Prof. Dr. Can, 6'şar aylık görevlendirme ile 3 kez Rektör Vekili olarak atandı.

Seçimin yenilenmesi isteği, 'Her çekilmenin ardından seçimin yenilenmesi, rektör seçimi işlemini uzun süreçlere yayar' gerekçesiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi'nden döndü. Mahkeme ilk 6 aday arasından yeni bir adayın listeye konulmasını istedi. YÖK Genel Kurulu, son aldığı kararla Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak listeden istifa eden Can'ın yerine seçimlerde sadece 1 oy alarak son sırada yer alan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Teker'in üçüncü aday olarak Cumhurbaşkanlığı'na sunmaya karar verdi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com