YÖK'ten Tam Gün ile ilgili bir açıklama daha!

YÖK'ten Tam Gün ile ilgili bir açıklama daha!
"Yan dal uzmanlığı sonrasında mecburi hizmetin kalkması yönündeki talepleri olumlu karşılamamıyoruz"

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, hekimler arasında yan dal uzmanlığı yapanların mecburi hizmet zorunluluğu ile ilgili de değerlendirmede bulunarak, yan dal uzmanlığı sonrasında mecburi hizmetin kalkması yönündeki talepleri ''olumlu karşılamadığını'' söyledi.

Özcan, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği ABD seyahatinin gerekçesi, Tam Gün Yasası ve sonrasındaki süreçte YÖK'ün tutumu, Türkiye'deki üniversitelerde yapılan yayınlar, patentin önemi, yan dal ve mecburu hizmet gibi gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

Hekimler arasında yan dal uzmanlığı yapanların mecburi hizmet zorunluluğu ile ilgili de değerlendirmede bulunan Özcan, yan dal uzmanlığı sonrasında mecburi hizmetin kalkması yönündeki talepleri ''olumlu karşılamadığını'' vurguladı.

''Bunu yapmak istemem'' diyen Özcan, ''Çünkü, bence çok yüce bir iş yapıyorlar. Her ne kadar zorsa da, bunu yapan hocalarımızı omzumda taşırım. Hiçbir öğretim üyesinin bir yerden başka yerde görev yapmadığı bir ortamda hocalarımız 4 defa bu görevi yapıyorlar. Bundan üniversite hastanelerinin faydalanması söz konusu, onları üniversite hastanelerine kanalize edebilirsek... Sağlık Bakanımız, bu duruma olumlu bakıyor. Gaziosmanpaşa'da oldu. Yan dalcılara üniversite hastanelerinde mecburi hizmete Sağlık Bakanımız sıcak bakıyor. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin sayısı çok fazla, onların da büyük ihtiyacı var, bizim de ihtiyacımız var'' diye konuştu.

YÖK ÖNERİDE BULUNMAKTA BİRAZ GEÇ KALDI
Özcan, Tam Gün Yasası ve üniversite hastanelerinde görev yaparken dışarıda muayenehanesi olan ya da başka bir yerde çalışan akademisyenlerle ilgili olarak ''YÖK'ün öneride bulunmakta biraz geç kaldığı'' eleştirisinde bulundu.

''Geç kaldım sayılabilir, öğrenmem 2 senemi aldı. 2 senede dinledim, seyrettim gözlemledim'' diyen Özcan, şunları kaydetti:

''YÖK biraz öneride bulunmakta geç kaldı. Bizim aslında öncesinde model sunmamız gerekir, ama bizim modelimiz yoktu. Zaten bütün sıkıntı bundan çıkıyor. Biz nasıl yapmak istediğimizi söylemedik, üzerinde çalışıyoruz.

Bence biz üniversitedeki hocaların üniversitede tutalım bir şekilde. Geri çağıralım mümkünse, o düzeni bozmayalım. Bizim başka kaynağımız yok doktor için. Vakıf üniversitelerinin tıp fakülteleri henüz o seviyede değil. YÖK açısından en önemli şey doktor yetişmesi ve ülkemizin doktora olan ihtiyacın karşılanmasıdır. Biz bir şeyi endişe ile karşılıyorsak, endişemizin kaynağı bu. Yoksa para meselesinin peşinde değiliz. 'Doktor 10 alıyor, ben 5 alıyorum' diye kendimi kötü hissetmiyorum. Çünkü, zamanında benim hayatımı kurtarıyorlar. Ufacık bir müdahale ile beni hayata döndürüyor.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com