Yolsuzluğu gördü cezayı yedi

Yolsuzluğu gördü cezayı yedi
Eti Maden’de yolsuzluk tespit eden başmüfettişin başına gelmeyen kalmadı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde başmüfettiş M.D’nin, hazırladığı üç ayrı rapordamilyonlarca lira yolsuzluğutespit etmesi üzerinekurumda olağanüstü gelişmeler yaşandığıortaya çıktı. Genel Müdür Orhan Yılmaz’ın talimatıyla müfettişlerin denetleme sırasında kişilerle doğrudan yazışmaları yasaklandı. Yolsuzluğu raporlaştıran Başmüfettiş M.D hakkında üç ayrı disiplin soruşturması başlatıldı ve her seferinde ceza verildi. Kurumdaki son gelişme ise Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın lağvedilmesi oldu. M.D, savcılığa verdiği dilekçede tüm bunlarınyolsuzlukların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla yapıldığını savunurken, kurumun işlemlerinin denetim dışına çıkarıltıldığını kaydetti.

Eti Maden İşlemleri’nde başmüfettiş olarak görev yapan M.D, Ankara Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde 6 Haziran 2012 tarihli raporlarda yolsuzluk tespit edilmesinin ardından Genel Müdür Orhan Yılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Recep Akgündüz müfettişlerin doğrudan soruşturma yapma yetkilerini elinden alan bir talimat yayımladığını belirtti.

Müfettiş M.D hakkında ise peş peşe soruşturma açıldı. Raporların yayımlandığı haziran ayı içinde başlatılan iki soruşturma 31 Temmuz2012 tarihinde karara bağlandı. M.D’ye önce uyarma, sonra kınama cezası verildi. Raporlarda cezanın gerekçesi, “Mühendis Basri
İnal’a tehditkâr sözler sarf ederek, moral ve motivasyonunu olumsuz
etkilemek, neticede yetkisiz, yersiz ve gereksiz konuşmalar yapmak” olarak açıklandı. M.D, son disiplin cezasını ise “verilen görev ve emirleri kasten yapmamak” suçundan 21 Ağustos 2013’te aldı ve aylıktan kesme cezasına çarptırıldı. Kurum müfettişin Facebook’ta paylaştığı iletiler için yeni bir disiplin soruşturması başlattı.

Bu soruşturmadan da ceza çıkması durumunda, müfettişin meslekten atılması dahi gündeme gelebilir. Diğer yandan M.D’ye, raporlardan sonra hiç denetim görevi verilmediği ve müfettişlerin kurumdaki odaları ek binaya taşınarak genel müdürlükten uzaklaştırıldığı belirtildi.

Başmüfettiş hakkındaki soruşturmaların ardından ise daha dikkat çeken bir gelişme yaşandı ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu, 16 Kasım 2012’de toplanarak denetimleri yapan Teftiş Kurulu Başkanlığı’na kapattı. Bu duruma karşı çıkan başmüfettiş M.D, kararı yargıya taşıdı. Ankara 10. İdare Mahkemesi, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın kapatılmasını hukuka aykırı bularak, “Bu işlemin ancak yasayla yapılabileceğine” vurgu yaptı. (SB

Cumhuriyet

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com