Yolsuzluğun değil haber kaynağının peşine düştüler!

Yolsuzluğun değil haber kaynağının peşine düştüler!
Gümrük Bakanlığı, PKK’nin hayali ihracat merkezine dönüşen Esendere Gümrük Kapısı’nda yaşananlara ilişkin haberlerin kim ya da kimler tarafından sızdırıldığının peşine düştü.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir “ilke” imza atarak, Esendere Gümrük Sınır Kapısı’nın PKK’nin finans/propaganda merkezine dönüştürülmesine ilişkin raporları ve bunu ortaya çıkaran müfettişlerin soruşturulmasına ilişkin dizi haberlerimizin “kaynağının” kim olduğunun kendilerine bildirilmesini “rica” etti.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın onayıyla haberi kimin sızdırdığının peşine düşülürken “söz konusu kişi veya kişilerin bakanlık müfettişi olup olmadığının” bildirilmesi istendi.
 
PKK’nin hayali ihracatla kendi finans merkezine dönüştürdüğü ve 45 şirketin 400 milyon dolarlık hayali ihracat yaptığı belirlenen Esendere Gümrük Sınır Kapısı’nda yaşananları müfettiş raporlarına dayanarak haberleştirilmişti.
 
Raporlarda sınır kapısının “sık sık terör örgütü sempatizanları tarafından baskına ve tacize uğratıldığı, siyasi malzeme ve rant unsuru haline getirildiği” belirlemesi yapılırken “Esendere Sınır Kapısı faaliyet alanında yasadışı bayrak ve flama asıldığı, siyasi ve yasadışı sloganlarla terör örgütünün propagandasının yapıldığı” tespitine de yer verilmişti.
 
Bakanlık müfettişlerinin raporundaki “Daha da vahimi, bölücü terör örgütü PKK sempatizanları tarafından gümrük sahası içerisindeki bayrak direğinden Türk milletinin ulusal onuru ve bağımsızlığının sembolü bayrağımızın indirildiği, bu durumu gösterir tutanağın Esendere Gümrük Müdürlüğü’nce Hakkâri Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne gönderildiği, başta (gümrük) müsteşar olmak üzere bakanlığın diğer merkez birimlerine de bilgi verildiği” değerlendirmesi dikkat çekmişti.
 
Müfettişler, yaşanan kaçakçılık olaylarında sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle Gümrükler Genel Müdürü ve Personel Dairesi Başkanı’nın da aralarında bulunduğu bürokratların “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturulmasını istemiş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise bürokratlarının soruşturulmasına izin vermemişti. Ancak bu olayları ortaya çıkaran Gümrük Başmüfettişleri Murat Şanlı, Ali Ortapolat ve Ahmet Ünal hakkında “yanlı rapor” hazırladıkları iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. (CTK)
 
Haberin tamamı Cumhuriyet gazetesinde...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com