Yolsuzluğun şarkısını çalana sansür

Yolsuzluğun şarkısını çalana sansür
Yolsuzluk kayıtlarının arkasında çalan “Dinleyiverin Gari”yi Polis Radyosu'nda yayınlayınca programına son verildi

Moğollar’dan “Dinleyiverin Gari”yi çalan bir dış yapımcının programına son verildiği ve 5 Şubat gününden bu yana grubun hiçbir şarkısının çalınmadığı iddiası, “Polis Radyosu’nda Moğollar’a sansür mü uygulanıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Radyosu’ndaki ilginç sansür iddiası, radyoda dört yıldır haftalık program yapan Ali Yılmaz’ın 2 Şubat Pazar günü Moğollar’ın “Dinleyiverin Gari” şarkısını çalmasıyla gündeme geldi. Bundan iki gün sonra bir köşe yazarı, “Paralel Şarkı” başlıklı yazısında yayını dinlediğini ve bu şarkının çalınmasını “manidar” bulduğunu belirtti. İddiaya göre yazının yayınlandığı gün Polis Radyosu yöneticileri, radyoda çalışan polis memurlarıyla birlikte tüm dış yapımcılara “Bundan sonra Moğollar’ın hiçbir şarkısını çalmayacaksınız” talimatı verdi. Olaydan sonra iki kez daha program yapan Ali Yılmaz’ın da radyoyla ilişiğinin kesildiği ve herhangi bir gerekçe sunulmadan programının sonlandırıldığı öne sürüldü. Polis Radyosu, 80’li yıllarda TRT’nin sansürlediği sanatçıların şarkılarını çalmıştı.

ŞARKININ PARALELİ OLMAZ

Cahit Berkay, iddianın ardından şu açıklamayı yaptı: “Bu politikacılar ve yandaşları gençlerden, şarkılardan, sanattan ve mizahtan neden korkuyor? Bunlar iktidarlar için tehdit değil, toplum için zenginliktir. ‘Dinleyiverin Gari’yi 1993’te yaptım, 1994’te yayınlanan albümümüzde yer aldı. O şarkıyı bestelediğimde doğan çocuklar şimdi üniversiteyi bitirecekler, dolayısıyla çeşitli radyolarda binlerce kez çalınmış bir şarkı. Hatta internette dolaşan videolarda gördük ki bazı düğünlerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Böylesine geniş kitlelere yayılmış bir şarkı, ‘paralel şarkı’ ilan edilmiş. Eğer gerçekse en az üzücü olduğu kadar da düşündürücü. Şarkının paraleli diki olmaz, şarkı sadece şarkıdır. Derdini mizah yollu anlatan bu şarkının 20 yıldır güncelliğini koruması bana memnuniyet değil, endişe veriyor. Çünkü ülkemizdeki politikacıların hiç değişmediğini gösteriyor. Moğollar’ın tüm şarkılarının Polis Radyosu’nda yasaklandığı da söyleniyor. 1967 yılının sonlarında kurulan bir grubuz ve çok şeyler gördük, yaşadık. Şarkılarımız yasaklansa da, bangır bangır çalınsa da biz bildiğimiz gibi müzik yapmaya ve müziğimizi paylaşmaya her koşulda devam edeceğiz.” (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com