Yolsuzluk Operasyonu Yapılsaydı, Belki Madenciler Ölmeyecekti!

Yolsuzluk Operasyonu Yapılsaydı, Belki Madenciler Ölmeyecekti!
Soma Holding'in işlettiği madende meydana gelen faciada 301 işçinin ölmesiyle, ilginç ilişkiler ağı ortaya çıkmaya başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, önü kesilen 25 Aralık iddianamesinde, Soma ve maden konularının geçtiğini açıkladı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

"SOMA HOLDİNG'İN, YOLSUZLUK VE RÜŞVET OPERASYONU İLE BAĞLANTISI VAR"

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun ikinci ayağı olan 25 Aralık operasyonu, savcıların değiştirilmesi ile engellenmiş, iddianame resmi bir belge haline gelememişti. Ancak o iddianamenin ilk haline ulaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, eğer yapılabilseydi, o operasyonunun özellikle, enerji yolsuzluğuna yönelik olacağını söyledi. Soma Holding ile AKP'nin ilişkisine dikkat çekti. Bu konuda bir soru önergesi de veren Tanrıkulu SANSÜRSÜZ HABER'e konuştu. 

"YOLSUZLUKLARLA, MADENCİLİK SEKTÖRÜ BAĞLANTILI"

"25 Aralık fezlekesi, sonuçta  geri alınsa da, hukuksal belgeye dönüşmese de savcılar değiştirildiği için, daha sonra kamuoyu ile paylaşılmıştı. Çoğu kişinin okuduğu bu belgede 16 defa SOMA ve MADEN sözcüğü geçiyor. Yolsuzluklarla, madencilik sektörünün çok  bağlantılı olduğunu öteden beri biliyorduk ve düşünüyorduk. 

MADEN FACİASI, "ŞİRKET - SİYASET" İLİŞKİSİNİ ORTAYA ÇIKARDI

25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunun da aslında enerji işleri  ile bağlantılı olduğunu da biliyorduk. Soma'daki bu facia, şirket - siyaset iliskisini, 25 Aralık bağlantısını güçlü şekilde  ortaya koyuyor, o nedenle soru önergesini verdik. Bakalım, Başbakanlık buna nasıl yanıt verecek?

"SOMA HOLDİNG YÖNETİCİLERİNİN, AKP İLE BAĞLANTISI VAR"

Hem Soma Holding'in insan kaynakları müdürü, hem  şirketin genel  müdürünün eşinin AKP'li meclis üyesi olduğunu biliyoruz bu dönem.  İlişkiler bununla da sınırlı değil, başka türlü ilişkileri de var...  2005'ten bugüne, bu şirket  bu sektöre nasıl geldi, rödovans sözleşmelerini nasıl  aldı? Basına da yansıdı zaten... Bu hızlı gelişimin, görevin kötüye kullanılması, nüfuzun kötüye kullanılması ile alakalı olduğunu düşünüyoruz. Soma'daki bu facia, aynı zamanda bu kirli ilişkilerin de bir kez  daha gündeme gelmesine sebep oldu."

TEKMECİ BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİNE RAPOR VEREN DOKTOR KİM?

Meclis kulislerinde, Soma'da yere düşen bir vatandaşa tekme atan Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'e 7 gün iş göremez raporu veren doktorun, AKP'li bir milletvekilinin akrabası olduğu konuşuluyor. Bu konuyu da Meclis gündemine taşıyan Tanrıkulu, şöyle  konuştu:

”Hayatın olağan akışına uygun değil. Manisa'da darp edildiğinize dair iddianız olacak, sonra gidip Ankara'dan 7 gün iş göremez raporu alacaksınız! 7 gün iş göremez  göremez raporu alan insan, sonra gidip Eyüp Sultan Camii'nde Başbakan'ın arkasında olacak. 

"BAŞBAKAN'IN DANIŞMANLARININ ADI DA TAPE'LERDE GEÇİYOR"

Başbakan'ın danışmanları ile ilgili olarak da biz 17 Aralık'tan sonra  yasal olarak  dinlenen ses kayıtlarında, bu danışmanların Başbakan adına para talep ettiklerine dair tape'leri gördük. Başbakan neden  bu kadar sıkı sıkıya bağlı  bu hukuk tanımazlara?  Sadece Türkiye'de değil,  dünyada itibarını ayaklar altına alan bu adamdan neden vazgeçmedi?

"SUÇ ORTAĞI OLDUĞU İÇİN TEKMECİ MÜŞAVİRDEN VAZGEÇEMİYOR!"

Çünkü  herşey bozulur, bütün arkadaşlıklar bozulur; ama suç ortaklığı bozulmaz. O kadar çok bilgiye sahip bir insanı, Türkiye'nin itibarını ayaklar altına alsa da, siz  bir yere  gönderemezsiniz! Başbakan'ın mahkum olduğu ortam bu..."

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com