Yolsuzluk operasyonunda 2. dalga: 100 milyar Dolar!

Yolsuzluk operasyonunda 2. dalga: 100 milyar Dolar!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda 2. dalgayı başlattı. Yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, kara para aklama gibi suçların işlendiği, zararın 100 milyar dolar olduğu iddia ediliyor.
17 Aralık'ta başlayan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu olduğu belirtilen, AKP Hükümetinde depreme neden olan operasyonların 2. dalgasının başladığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı 2. Dalga operasyonlarında 28 ihaleyle ilgili 100 milyar dolarlık büyük bir kara para aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk dosyasının hazırlandığı belirtiliyor. Soruşturma kapsamında 5 bakanlığın, Başbakanlık bürokratlarının ve bağlı kurumların isminin olduğu da iddialar arasında Operasyonları ise Savcı Akbaş'ın yönettiği belirtiliyor. 100 milyar Doları bulan operasyonda savcının 30 şüpheli için gözaltı kararı verdiği iddia ediliyor.
 
Bu soruşturmanın şu dosyaları içerdiği öne sürülüyor:
 
ETİLER POLİS OKULU ARAZİSİ
 
İstanbul'un en pahalı semtlerinden olan Etiler'de tek boş arazi olan  Polis Okulu'nun ihaleye çıkarılmadan 460 milyon Dolar'a satıldığı, gerçek değerinin 1 milyar Doları geçtiği iddia ediliyor.
 
SULTANBEYLİ MADEN ARAZİSİ
 
Siyasetçi ve bürokratların yeşil alan olan yere maden ruhsatı verilmesini sağladığı, izinlerin çok kısa bir sürede verildiği buna karşılık maden şirketinden para değil ortaklık payı alındığı iddia ediliyor.
 
TERMİK SANTRALİ İHALESİ
 
Özelleştirilmesi planlanan 14 termik santralin de bir siyasetçinin ortak olduğu bir şirkete verilmek istendiği öne sürülüyor. Bu konuyla ilgili de bir Bakanın görevlendirildiği iddia ediliyor. Soruşturma dosyasına göre, Yasin El Kadı'nın Türkiye'de yaptığı yatırımlarda rüşvet verdiği iddiaları da incelemeye alınmış.
 
 SİMİT SARAYI YOLSUZLUĞU
 
İhale öncesi hazırlanan şartnamenin ihaleyi alacak kişinin istediği doğrultuda hazırlandığı öne sürülüyor.
 
DİĞER İHALELER
 
Viranşehir'de ve Çanakkale Karayolu ihalesinde ihaleye fesat karıştırıldığı da iddialar arasında. Bir gazetenin satışı, İstanbul-Ankara Hızlı Tren Projesi de soruşturmaya konu olan diğer konular. Bir firmanın ihale öncesi ihaleye ait gizli bilgilere bazı siyasetçiler vasıtasıyla ulaştığı da savcılıkça tespit edildiği öne sürülüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com