Yolsuzluk operasyonunda skandal ayrıntı!

Yolsuzluk operasyonunda skandal ayrıntı!
2. yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında Emek Sineması ve İnci Pastanesi'nin boşaltılma kararına imza atan Sebahaddin Özkan'ın bu binaları yıkan inşaat firmasının avukatı olduğu ortaya çıktı

Üstü kapatılmaya çalışılan 2. yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında önemli ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Yurt gazetesinde yer alan habere göre Emek Sineması ve İnci Pastanesi'nin boşaltılması kararına imza atan 1 Nolu Koruma Kurulu üyesi Sebahaddin Özkan'ın bu binaları yıkan Kamer İnşaat'ın da avukatı olduğu dosyaya girmiş.

Soruşturma dosyasında Beyoğlu’nun tarihi değerlerinden Emek Sineması ve İnci Pastanesi'nin nasıl ranta kurban gittiği ortaya çıktı. Skandal iddiaya göre; İnci Pastanesi’nin tahliye sürecinde büyük rol oynayan ve İstanbul 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun raporunda imzası olan Sebahaddin Özkan'ın, aynı zamanda bu tarihi pastaneyi boşalttıran ve Osman Ağca'nın ortağı olduğu Kamer İnşaat'ın avukatlığını yaptığı bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı.

ŞAİBEYİ KAPATMAK İSTEDİLER

Pastaneyi yıkmak isteyen Kamer İnşaat'ın Avukatı Sebahaddin Özkan'ın, kamuoyu tarafından İstanbul 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi olduğunun öğrenilmesi, Kamer İnşaat'ın ortağı Osman Ağca'da şaibe izlenimi yaratacağı düşüncesi oluşturdu. Ağca bunun üzerine Sabahaddin Özkan’ı kurul üyeliğinden çıkarılması için harekete geçti. Daha önce soL'un gündeme getirdiği bu iddialar, soruşturulması engellenen II. Rüşvet Çarkı dosyasına da girdi.

GÜNAY'DAN YARDIM İSTEDİLER AMA...

Bu girişim örtbas edilen soruşturma dosyasında kişilerin teknik takibe takılması sonucu ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Osman Ağca, Ahmet isimli bir şahsı arayarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile görüşmesini ve Sabahaddin Özkan’ın kurul üyeliğinden çıkarılmamasını istediği öğrenildi. Bunun üzerine Ahmet isimli şahıs Ertuğrul Günay ile görüştü. Ancak Günay’ın bu teklifi ve talebi reddetti ve bu konuda ısrar edilmemesini söyledi. Ancak bu şaibenin ortaya çıkması da bir işe yaramadı ve bu kararın ardından İnci Pastanesi'nin bulunduğu bina 25 yıllığına Kamer İnşaata kiralandı.

NE OLMUŞTU?

Tarihi İnci Pastanesi, 1944 yılında Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki 124 numaralı Cercle d’orient binasında hizmet vermeye başlamıştı. Profiterolü ile ünlü pastanenin sahibi Musa Ateş, tarihi mekana ilk adımını 12 yaşında atmıştı. 7 Aralık 2012'ye kadar burada hizmet veren ve restorasyon gerekçesiyle tahliye edilen bina da aynı zamanda Emek Sineması da bulunuyordu. 6 Haziran 2010’da kira sözleşmesinin tek taraflı feshedilmesi sonrası başlayan süreçte 27 Nisan 2011'de Yargıtay kararı ile çıkan bina tahliye edildi. Restorasyonu ile ilgili karar olmasına karşın, tarihi binanın içi yerle bir edilmiş, bu durum birçok sivil toplum örgütü ve yurttaşın tepkisine neden olmuştu.

OSMAN AĞCA KİMDİR?

Emek Sineması ve İnci Pastanesi'nin yıkımında büyük rol oynayan Yorum İnşaat'ın sahibi ve Kamer İnşaat'ın ortağı Osman Ağca, Forum markasıyla İstanbul, Trabzon ve Mersin'de alışveriş merkezi (AVM) projeleri ile biliniyor. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet çarkı operasyonunda gözaltına alınan Ağca, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com