'Yolsuzluk örtülsün diye takasa karşıyız'

'Yolsuzluk örtülsün diye takasa karşıyız'
İlker Başbuğ af değil beraat istediklerini söyleyerek yolsuzlukların üstünü kapatmak için takas istenmesine karşı olduklarını söyledi

Balyoz ve Ergenekon davalarında tutuklanan en önemli isim olan eski Genelkurmay Başkanı, emekli Orgeneral İlker Başbuğ son dönemde yaşananları değerlendirdi. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Başbuğ  yeniden yargılama olması gerektiğini ifade etti.

Silivri F Tipi Cezaevi’nde kaldığı iki yılda 3 kitap yazan Başbuğ'un son kitabı 'Suçlamalara Karşı Gerçekler' adıyla Silivri sürecini ve davaları anlatıyor. Son günlerde Metin Feyzioğlu'nun dile getirdiği yeniden yargılamayı kendisi de destekleyen Başbuğ bir noktaya dikkat çekiyor. Başbuğ; “Burada kimsenin yeniden yargılama olsun, ama karşılığında yolsuzluk örtülsün gibi bir ‘takas’ düşüncesi yok. Bir tarafta yolsuzluk iddiaları var. Bir tarafta ‘paralel devlet’, ‘çete’ vesaire. İkisinin de üzerinde durulması lazım. ‘Kumpas sözü niye şimdi çıktı?’ deniyor. Bunu tartışmanın anlamı yok. Aslında daha önce defalarca söylenen bir şey. Bu kumpas sonucu hâlâ yaşanan çok büyük mağduriyetler var. Tutukluluğu dört yılı geçen yüzlerce insan var. Önemli olan bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi.” diyor.

Silivri'deki kimsenin af istemediğini ifade eden Başbuğ; “Burada kimse af istemiyor. Ben beraat istiyorum. Adil yapılacak yargılama sonucu beraat istiyorum. Bireysel olarak benim zaten Yüce Divan’da yargılanmam lazım. Ama bunun ötesinde çok ciddi mağduriyetler var. Yapılacak bir düzenlemeyle yeniden tutuksuz yargılama yolu açılmalıdır. Bunu yapacak olan Meclis’tir. Orada dört siyasi parti var. Hepsi de uzun tutukluluğa karşı mı? Karşı. O zaman CMUK’ta tutuklamalarla ilgili düzenlemeyi yapabilirler. Adil bir yargılama süreç alacakıtr. Kamuoyu da uzun tutukluluğa karşıysa yeni bir düzenleme yapılmalıdır.” Hastalar ve genç subaylara üzülüyoruz “Kendimizden çok burada hastalar var, onlara üzülüyoruz. Özelikle Prof. Fatih Hilmioğlu’nun derhal çıkarılması lazım. Sonra silah arkadaşımız emekli Korgeneral Doğan Temel var. Sağlam girdi, kanser oldu. Bir de tabii Balyoz’da Yargıtay’ın mahkûmiyet kararlarını onadığı genç subaylar var. Onlar emeklilik haklarını kazanamadılar. Aileleri perişan. Onlara çok üzülüyoruz.” dedi.

'İÇİMİZDEN BİRİLERİ OLMASA KUMPAS KURULAMAZDI'

Orduya kumpas kurulması iddialarının yeni olmadığını söyleyen Başbuğ; "Yargısıyla kolluk kuvvetiyle birlikte kuruldu. Bu kumpas yargı eliyle, kolluk kuvveti eliyle kuruldu. Bir de tabii içimizden birileri var. O olmadan zaten olamazdı." diyor. Davaların çözülmesinin yolunu ise Başbuğ şöyle anlatıyor; "Gölcük’te donanma komutanlığında bulunan 5 No’lu CD’yi çok önemsiyorum. Ve suçluyorum da. Onu oraya kim koydu? Tabii ki asker koydu. İşte o bulunsa Ergenekon ve Balyoz olayı çözülür, kumpas ortaya çıkardı. O odanın sorumlusu subay tutuksuz yargılanırken kaçmış. O CD’nin nasıl konduğu önemli, çünkü Yargıtay’ın onama kararında çok etkili oldu. Herkes Balyoz’a ‘yok’ diyor. Ama mahkeme de ‘Bak Gölcük’te senin kontrolündeki bölgede buldum’ diyor. Donanma Komutanlığı bilirkişi raporunda o CD ile ilgili iddialar dikkate alınmadı." diyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com