'Yolsuzluk varsa üzeri kapanmaz, kapanamaz'

'Yolsuzluk varsa üzeri kapanmaz, kapanamaz'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili ilk değerlendirmesini yaptı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili ilk değerlendirmesinde “Yolsuzluk varsa üzeri kapanmaz.

Yapılacak şey şeffaf bir ülkede işler nasıl oluyorsa bu şekilde olmasını hep beraber takip etmek”
dedi. Gül, Başbakan Erdoğan ile kabine değişikliğini geniş bir şekilde ele aldıklarını ifade ederken, “Kendisinin çeşitli düşünceleri var. Ben de tabi düşüncelerimi kendisi ile paylaştım.

Hazırlıklarını yapıyor, değerlendirmelerini yapıyor”
dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından gazetecilerin sorularına cevap verdi.Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de son 10 yılda köklü reformlar yapıldığını belirterek, “Bütün bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlışlık söz konusu olursa bunların üstü falan kapanmaz, kapanamaz. Bunun bilin çünkü Türkiye bundan 15-20 sene önceki Türkiye değil. Herkesin rahat olması gerekir” dedi.

“TABİİ Kİ DÜŞÜNCELER, GÖRÜŞLER YAZILIR”

İddia edilen yolsuzlukların yargı önüne taşındığını dile getiren Gül, “İddia edilen yolsuzluk konusu artık mahkemeye taşındı. Yargı Türkiye’de hem bağımsız hem tarafsızdır. Demokratik hukuk devletinde böyledir. Mahkeme titiz bir şekilde dosyayı inceleyecek.

Ardından tartışma ve iddialarla ilgili bir karar verecek. İşin aslını ortaya çıkaracak. Bunu herkesin beklemesi lazım. Mahkeme bunu en doğru şekilde çıkaracaktır. Hepimiz adına millet adına doğruyu söyleyecektir”
diye konuştu.

Gül, demokratik hukuk devletinde, devlet kurumlarında çalışanların bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri olabileceğini belirterek, “Bunların hepsi devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Devlet işleri kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi, Anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları bağlar. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz, hiçbir dayanışma söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

Başından beri bu tip yanlışlara her zaman dikkat çektiğini belirten Gül, “Bütün bunlar demokratik hukuk devleti ilkelerinin en gelişmiş ülkelerdeki gibi uygulanmasına her dönemde dikkat edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Gül, ayrıca “Yapılacak şey şeffaf bir ülkede işler nasıl oluyorsa bu şekilde olmasını hep beraber takip etmek. Tabii ki düşünceler, görüşler yazılır, çizilir ama bunlara ne kadar ilkeli bir şekilde bakılırsa o kadar bu memleketin yararına olur. İlkeli dediğim şey de şu: Dediğim gibi demokratik hukuk devletinde standartlar nasıl olursa hep öyle olacaktır” dedi.KABİNEDE REVİZYON SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzluk operasyonuna isimleri karışan bakanların görevden alınıp alınmayacağının sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:

Başbakan Erdoğan ile kabine değişikliğini geniş bir şekilde ele aldık. Kendisinin çeşitli düşünceleri var. Ben de tabi düşüncelerimi kendisi ile paylaştım. Hazırlıklarını yapıyor, değerlendirmelerini yapıyor. Yurt dışına gitti biliyorsunuz. Gelince zaten görüşeceğiz ve o zaman zaten duyacaksınız.”  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com