Yolsuzlulara kapı mı aralanıyor?

Yolsuzlulara kapı mı aralanıyor?
TBMM’de görüşülen ‘torba yasa’ya eklenen maddeyle, “kapalı devre ihale” yolu açıldı. Muhalefet düzenlemeye, “Yeni yolsuzluklara kapı aralanıyor” diyerek itiraz etti.
TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren yasa önerisine eklenen düzenlemeyle ilansız ihalelerin şartnamesini öğrenmek isteyen yurttaşlara bu yol da kapatıldı. Kabul edilen düzenlemeyle, “İlan yapılmayan ihalelerde ihale dokümanının, yani şartnamenin sadece davet edilenlere satılacağı” hükme bağlanıyor. 
 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kamu İhale Yasası’nın temel felsefesinin, ihalelerin rekabet ortamı ve saydam şekilde yapılması olduğunu belirterek, ilgilenen herkesin şartnameyi alıp inceleyebilme hakkının bulunduğunu ifade etti. MHP’li Ali Uzunırmak da düzenleme ile yeni yolsuzluklara kapı açılacağını dile getirdi. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise düzenlemenin, ihale dosyasının incelenmesine engel olmadığını savunarak acil işlerde, çok sayıda yurttaşın ihale dosyasını satın aldığını, teklif verme hakkı doğduğu için, bunlara tek tek yanıt verilmesi gerektiğini kaydetti. Bayraktar, düzenlemenin altında, davet edilmediği halde şartnameyi alanların, gerekli koşulları taşıdıkları halde ihaleye davet edilmemeleri nedeniyle yargıya gitmelerinin önünü kesmek olduğuna dikkat çekti. (NSK)
 
Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com