''Yönetmelikteki Değişiklikler Kabul Edilemez''

''Yönetmelikteki Değişiklikler Kabul Edilemez''
Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi Başkanı Kamil Uçan yaptığı açıklamda 6 mayıs 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ''Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile ilgili eleştirilerde bulunarak, bazı maddelerin kesinlikl

Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi Başkanı Kamil Uçan yaptığı açıklamda 6 mayıs 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ''Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile ilgili eleştirilerde bulunarak, bazı maddelerin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarına öğretmen atamaları ile öğretmenlerin (il içi ve iller arası, eş, sağlık, lisansüstü öğrenim durumu, alan değişikliği, olağanüstü durumlara bağlı) yer değişiklikleri ve norm kadro fazlası öğretmenlerin il içinde ve iller arasında dağılımına ilişkin her türlü atama ve yer değiştirme işlemleri yeniden düzenlendiğini belirten Uçan, yapılan düzenlemelerin öğretmenlerin aleyhine olduğunu savundu.
Kamil Uçan;“Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantılarda mutabık kaldığımız bazı hususlar değişikliğe dâhil edilmediği gibi, çalışanların aleyhine olabilecek düzenlemeler yönetmelikte yer almış olduğundan, söz konusu bazı değişiklik ve eksik düzenlemeleri kabul etmemiz mümkün değildir. Sendika olarak toplantıda mutabık kaldığımız konulardan biri, Zorunlu hizmet muafiyeti getirilmesi halinde, zorunlu hizmet muafiyeti kapsamına giren öğretmenlerin çalıştığı ilde çalışma süresi şartı aranmaksızın il içi ve il dışı yer değiştirme imkânının tanınmasıydı. Bu şekilde yapılacak düzenleme neticesinde zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmakta olan ve zorunlu hizmetini tamamlamış veya muaf olan öğretmenlerin de süre şartı aranmaksızın atamasının yapılması önündeki engeller aşılacaktı“dedi.
Zorunlu çalışma yükümlülüğünün her ne kadar Yönetmeliğin yürürlülük tarihi olan 06/05/2010'dan önce atananlar bakımından muafiyet getirmiş olsa da, ilk defa ya da zorunlu yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet bölgelerine atananların zorunlu çalışma yükümlülükleri kaldırılmış olmasına rağmen bulundukları ilde çalışmaları gereken 3 yıllık süreyi doldurmayanların serbest bölgelere yer değiştirme isteğinde bulunabilmelerine olanağın kalmadığını vurgulayan Uçan, Bakanlıkla yaptıkları toplantılar sırasında mutabık kaldıkları düzenlemelerin yönetmelikte yer almaması hususunu kesinlikle kabul etmeyeceklerini yineldi. Uçan ayrıca, söz konusu eksik düzenlemeye ilişkin bir iyileştirme yapılmaması halinde dava açacaklarını da sözlerine ekledi.
Kamil Uçan üstünde durdukları noktaları açıklayarak konuşmasına şöyle devam etti:
''İsteğe bağlı yer değiştirmede öğretmen açığı bulunan tüm eğitim kurumlarının açık normlarının ilan edilmesi ve özür durumuna bağlı yer değiştirme işleminde yürürlükten kaldırılan yönetmelikte olmasa da uygulamada var olan il emri uygulamasına yeni yönetmelikte yer verilmesi için ısrarcı olmuştuk. Bakanlıkça öğretmenlerin özürlerinin olduğu ilin emrine atamanın yapılması, valiliklerce de il emrine atanan öğretmenlerin başvuruları puan üstünlüğü ve tercih esasına göre alınarak özürlerinin olduğu yerleşim yerlerine atamalarının sağlanması şeklindeki talebimize, Bakanlığın bu değişiklikte yer vermemiş olması, çalışanların mağduriyetine sebebiyet verecektir. Bu eksik düzenlemeler başta olmak üzere teşkilatlarımızdan gelecek olan değerlendirmeleri dikkate alarak, Bakanlıkla görüşmeler yapacağız. Şayet taleplerimiz yerine getirilmezse, yargıya gideceğiz.“ şeklinde konuşarak Bakanlığı görevini yapmaya davet etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com