Yönetmen Ahmet Uluçay vefat etti

Yönetmen Ahmet Uluçay vefat etti
"Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filminin ödüllü yönetmeni Ahmet Uluçay, beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybetti.

'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filminin ödüllü yönetmeni Ahmet Uluçay, beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybetti.
Uzun süredir tedavi gören Uluçay, tedavisi için son olarak geldiği İstanbul'da akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Uluçay, gençlik yıllarından itibaren kısa metrajlı filmler çekerek, sayısız ödül almıştı. Tüm hayatı boyunca uzun metrajlı bir film çekmeyi hayal eden Uluçay, bu hayalini 2001 yılında Karpuz Kabuğunda Gemiler Yapmak filminin çekimlerine başlayarak gerçekleştirmişti. Uluçay maddi imkansızlıklar nedeniyle filmi bin bir güçlükle 2004 yılında vizyona sokmayı başardı. Film vizyona girer girmez,
sayısız ödüle layık görüldü. Ahşap tripod ve amatör kamerayla çekimleri tamamlanan film yurtdışında da büyük ses getirmiş, dünyaca ünlü yönetmenler Uluçay'ı ziyaret etmek için dünyanın çeşitli yerlerinden Türkiye'ye gelmişti. Uluçay son filmi Bozkır'da Deniz Kabuğu'nun da çekimlerini hastalığı nedeniyle bırakmıştı.
Uluçay için yarın saat 11.00'de Beyoğlu Emek Sineması'nda bir tören düzenlenecek.

Hayatını kaybeden Yönetmen Ahmet Uluçay'ın yarın öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazına sonrası, doğum yeri olan Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesinde toprağa verileceği bildirildi.
Tepecik Belediye Başkanı Adnan Korkmaz, yaptığı açıklamada, 'Sinemamızın sıradışı yönetmenlerinden Ahmet Uluçay, bir düşünce ve gönül adamı olarak edebiyatla da yakından ilgilenmişse de ömrünü daha çok çocukluğundan beri tutkuyla sevdiği sinemaya adamıştır.İmkansızlıklar içinde sürdürdüğü hayatı boyunca, yönettiği az sayıda filmine karşılık, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada seçkin sinemaseverlerin hayranlığını kazanmıştır.Sayısız ödüller alan 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmi, hepimizde unutulmaz izler bırakmıştır' dedi.

AHMET ULUÇAY KİMDİR?
Ahmet Uluçay, 1954 yılında Kütahya'da doğdu ve Sinemayla 1960 yılında, ilkokul sıralarındayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde tanıştı ve daha 12 yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile sinema makinesi yapmak için yola koyuldu. Uluçay, tam 3 yıl uğraştı ve 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filminde de anlatıldığı gibi bir ahırda köylü halkına film göstermeye başladı.
Köyde tavukçulukla uğraşan arkadaşı İsmail Mutlu ve maden işçisi arkadaşı Şerif Akarsu ile ''Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu''nu oluşturan Uluçay, ilk filmi ''Optik Düşler''i (1992) arkadaşlarıyla Almanya'da yaşayan bir gurbetçiden aldıkları VHS kamerayla çekti. Uluçay, ilk kez 1994 yılında 6. Ankara Uluslararası Film Festivali'ne katılarak ''Optik Düşler'' ve ''Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak'' isimli filmleriyle tanındı.
Sinemaya yaşamını adayan Uluçay, yıllarca geçim derdiyle uğraştı, kamyon şoförlüğü, inşaat işçiliği ve tavukçuluk gibi pek çok işte çalıştı. Çocukluğundan esinlendiği ilk uzun metrajlı filmi ''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak''ı çekerken geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık da yapan Uluçay, bu filmiyle Türkiye'de ve yurtdışında 40'a yakın ödül aldı.
2 çocuk babası olan Uluçay, ''Bozkırda Deniz Kabuğu'' filminin çekimlerine 2007 yılında başlamış, ancak sağlık sorunları nedeniyle film yarım kalmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com