Yönetmeni olay diziyi savundu

Yönetmeni olay diziyi savundu
Deliyürek, Kurtlar Vadisi ve Sakarya Fırat gibi fenomen dizilerin yönetmeni Osman Sınav’ın yeni dizisi ‘Kızılelma’ daha yayınlanmadan tartışılmaya başlandı.
Kurtlar Vadisi Pusu'da olduğu gibi Türkiye güncelini takip edeceği belirtilen Kızılelma, Ocak ayında TRT 1 ekranlarında yayına başlaması hedefleniyor.
 
Milli İstihbarat Teşkilatı'nı konu edineceği açıklanan dizinin baş kahramanı Murat AltayFurkan Palalı oynayacak. Türkiye'nin milli varlık ve çıkarlarını korumaya ant içmiş bir avuç kahramanın özverili hayatını konu alacak olan dizinin, 'Ülken için yaşa, aşkın için öl' sloganıyla duyurulan ilk tanıtım fragmanı da yayınlandı.
 
Dizi merakla beklenirken ilk tepki ise İngiltere’deki Aleviler’den geldi. İngiltere Alevi Kültür Merkezi Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, diziyi, değerleri yozlaştırmak ve ırkçı bir anlayışa sahip olmakla suçladı. Erbil, ekranlarda ’Ülken için yaşa, aşkın için öl’ sloganıyla fragmanı dönen yeni diziyle Aleviliğe saldırının kültürel boyutlarıyla birlikte Türkiye’de en üst düzeyde devam ettiğini savundu. İsrafil Erbil yaptığı açıklamada; 'Türk devlet televizyonlarındaki dizi filmler, Aleviliği devletin ve hükümetin kirli oyunlarına alet etmeye devam ediyor. ’Kurtlar Vadisi’, ’Kızılelma’ gibi dizilerde izlenen senaryolarda Aleviler’in, derin devlet figüranları gibi gösterilmesi Alevi gençlerini, Aleviliği ve Alevi değerlerini itibarsızlaştırmaktadır.' dedi.
 
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yayınlayan TRT ise dizi ile ilgili yapılan değerlendirmelerin mantık dışı olduğunu savundu. Açıklamada şöyle denildi: 'İngiltere’de bulunan bir Alevi Derneği, TRT’de henüz yayınlanmayan ve çekimleri devam eden 'Kızılelma' isimli dizinin Alevi vatandaşlarımızı incittiğini iddia ederek, basına demeç vermiş ve basınımız da henüz çekim aşamasında olan bir diziyi haber yapmıştır. TRT yöneticilerinin bile henüz izlemediği ve çekimleri devam eden bir dizinin, Alevi vatandaşlarımızı rencide ettiğini iddia etmenin, mantığı anlaşılmış değildir… Hangi cümleyle, hangi görüntüyle Alevi vatandaşlarımız rencide edilmiştir? Film henüz çekilirken; bu filmin olmayan montajını kim izlemiştir? TRT’nin bugüne kadar Alevi vatandaşlarımızı tek bir saniye yayınla incittiği vaki değildir.'
 
Tartışmalar devam ederken merakla beklenen dizinin yönetmeni Osman Sınav’dan da ilk açıklama geldi. Ogün Haber'e konuşan Sınav; TRT’nin konu ile ilgili açıklamasına yüzde yüz katıldığını belirterek, ‘Bu konuda polemiklere pek girmek istemiyorum. Çünkü yaptığım iş polemik yaratacak bir iş değil. O bakımdan TRT’nin konu ile ilgili yaptığı açıklamaya noktası virgülüne kadar katılıyorum. Daha yayınlanmamış bir dizinin kimseyi rencide etmesi mümkün değil.’ diye konuştu.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com