Yorgancılık mesleği yok olmak üzere

Yorgancılık mesleği yok olmak üzere
Bir zamanlar genç kız çeyizlerinin en önemli parçalarından olan ve bin bir emekle işlenerek dikilen yorganların yerini teknolojinin gelişmesi ile hazır yorganların alması yorgancılık mesleğini olumsuz etkiliyor.

Kütahya’da 10 yaşından beri bu mesleği yaptığını belirten ve aynı zamanda Kütahya Terziler Odası Başkanlığını yürüten Bekir Durmuş, gelişen teknolojiye rağmen mesleğinin yok olmaması için çaba sarf ettiklerini ancak tüm çabalara rağmen, şehirde bu mesleği yapan 4 kişi kaldıklarını söyledi.
Yorgancılığın baba mesleği olduğunu anlatan Durmuş, çocukluk yıllarında mesleğinin çok önemli olduğunu ve bir sene öncesinden sipariş aldıklarını belirterek fabrikasyon ürünlerin çıkması ile yorgancılık mesleğinin de son temsilcileri olarak kendilerinin kaldığını ifade etti.
Eski yıllarda yorgan için pamuk ve yün kullanıldığını anlatan Durmuş, gelişen teknoloji nedeniyle pamuk ve yün bulmakta bile zorlandıklarına dikkat çekti.
Günde işçiliğine göre bir ya da iki yorgan diktiğini anlatan Durmuş, “Benim çocukluğumda pamuktan ve yünden başka malzeme yoktu. Yorgan diktirmek isteyenler bir sene öncesinden sipariş verirlerdi. Elyaflar çıkınca fabrikasyon yorgan ve yastıklarda yapılmaya başladı. Böylece bizim mesleğimizi de bir bakıma yok etmek için çabalamaya başladılar. Yeni çıraklar yetişmediği için de maalesef mesleğimiz yok olma aşamasına geldi. Bitmeye yüz tutmuş diğer meslekler gibi yorgancılarda emeklerinin karşılığını alamıyor. Bizim iki günde diktiğimiz yorganı fabrikalarda 5 dakikada dikiyorlar bunun sonucu olarak ta bizlerin fiyatları yüksek geliyor. Ancak sağlığını düşünenler hala yorganlarını bize diktiriyor” ifadelerini kullandı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com