Yorgo Papandreu Yunanistan'ın kaderi için son kararı!

Yorgo Papandreu Yunanistan'ın kaderi için son kararı!
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ülkesini borç krizinden kurtarma paketini referanduma götürmekten vazgeçebileceğini söyledi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Papandreu olağanüstü bakanlar kurulu toplantısında krizi çözmek için muhalefetle görüşmeyi önerisi yaptı.

Eğer muhalefet meclisteki oylamada paketi desteklerse referanduma gerek kalmayacağını belirten Yunan lider "Mutlaka halk oylaması yapacağız diye bir ısrarımız zaten yoktu." diyor ve ekliyor:

SEÇİM TALEBİNİ KABUL ETMİYOR

Papandreu muhalefetin erken seçim talebini de reddederek bunun ülkeyi iflasa sürükleyeceğini söyledi. Bugün hem kabinenin dört önde gelen bakanı, hem de anamuhalefet partisi Yeni Demokrasi referandum kararını eleştirmiş ve kurtarma paketinin bir an önce onaylanmasını istemişti. Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras derhal kendilerinin de katılacağı bir milli birlik hükümeti kurulmasını, kurtarma paketinin bu parlamento tarafından onaylanmasını ve sonrasında seçimlere gidilmesini talep etmişti.

Ancak Samaras bu destek karşılığında Papandreu'nun istifasını istiyor. Euro bölgesi liderlerinin geçen hafta kabul ettiği pakette Atina'ya 130 milyar euro ek yardım ve borçlarının yarısının silinmesi önerildi. Karşılığında kamu harcamalarını daha da kısması, maaşları ve emeklilik ödemelerini azaltması ve çok sayıda devlet memurunun işine son vermesi istendi.

BÜYÜK BASKI

Başbakan Papandreu çok tepki çekebilecek bu paketi halka sunmak isteyince olası bir 'hayır' oyunun euro bölgesinden ayrılma anlamına geleceğinden endişe eden içerde ve dışarda siyasi baskı altında kaldı.

İSTİFA ÇAĞRILARI ARTIYOR

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos bu sabah başbakana bayrak açarak euro'ya katılımın ülkesi için ''tarihi bir zafer'' olduğunu ve bir referandumla riske atılamayacağını söylemişti. Ardından üç bakan daha referanduma karşı tavır sergileyerek AB'nin sunduğu kurtarma paketinin parlamentoda oylanması gerektiğini belirtti. Euro ülkeleri adına konuşan Lüksemburg lideri Jean-Claude Juncker ise gerçekleşmesini hiç istememekle birlikte Yunanistan'ın euro'dan çıkması olasılığına karşı hazırlıklarının tamam olduğunu kaydetti. AB de referandum tamamlanmadan Yunanistan'ın beklediği sekiz milyar euroluk ikinci kredi dilimini vermeyeceğini söylüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com