'Yorgo'ya Paskalya Kuzusu Bırakmadık

'Yorgo'ya Paskalya Kuzusu Bırakmadık
Türk tüccarlar, son üç ayda Yunanistan'dan 100 bin kuzu satın alınca pazar günkü Paskalya öncesi komşuda kriz çıktı.

Paskalya için kuzu eti bulmakta sıkıntı çeken Yunanlılar, kilo fiyatlarının dörde katlanması nedeniyle de Türkler'e ateş püskürüyor.

Ekonomik kriz nedeniyle gelirlerinde büyük düşüş olan Yunanlılar, Türkiye yüzünden pazar günkü Paskalya Bayramı'nda geleneksel kuzuyu daha pahalıya çevirecekler. Türk tüccarlar, son üç ayda Yunanlı hayvan besicilerinden 100 bin civarında kuzu satın aldı. Yunanlılar kuzunun kilosuna 2.30 Euro öderken, Türkler 3 Euro'dan satın alıyor.

Fiyat dörde katlandı

Paskalya döneminin gelmesi ile Yunanlı tüccar, Yunan malı kuzu bulmakta zorluk çekerken, kilo fiyatını 3 Euro'ya çıkardı. Ancak Türkler 3.70 Euro ödeyerek yine kuzuları toplayıp Türkiye'ye götürdü. Yunanlı tüccar çaresiz kalınca Makedonya, Romanya ve Bulgaristan'dan kuzu ithal etti. Kıymete binen Yunan kuzusunun fiyatı Paskalya öncesi marketlerde 12 Euro'ya kadar çıktı. Yunanlı kasaplar “Kuzu fiyatını artık Türkler belirliyor” dedi.

Türk tüccar kuzu topluyor

Türk tüccarlar Yunanistan'ın dört bir yanını dolaşıp kuzu satın alıyor. Geçtiğimiz günlerde Girit Adası'ndan 2 bin kuzu Türkiye'ye götürülmek üzere gemiye yüklendi. Yanya şehri de Türk tüccarların akınına uğradı. Yanya'da bir gün içinde 3 bin 500 kuzu Türk tüccarlara satıldı. Yunan medyası “Türkler Yunan kuzusu, biz de Bulgar kuzusu yiyoruz” şeklinde başlıklar kullanırken, mizahi yaklaşımla “Eyvah Türkler kuzularımızı kebap yapıp yiyecek” ve “Yunanistan'da hayvancılığı Türkler kurtaracak” diyenler de oldu. Bu arada, kuzu almak için Yunanistan'a gelen Kıbrıslı Rum tüccarlar adaya eli boş döndüler. Rum tüccarlar “Türkler bize kuzu bırakmadı” diyerek dert yandı.

Büyükbaş da ithal ediyorlar

Türk tüccarlar Yunanistan'dan büyükbaş hayvan da ithal ediyorlar. Yunanistan'da 1 yaşından küçük, 300 kilodan az erkek sığır bulabilmek zorlaştı. Özellikle Batı Trakya ve Drama bölgesindeki büyükbaş hayvanlar kilosu 2.50-3.0 Euro'dan Türkiye'ye satılıyor.

Yunanistan yakın olduğu için tercih ediliyor

Son dönemlerde Yunanistan'dan önemli miktarda kuzu satın alındığını dile getiren Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, “Yunanistan'ın yakın olması nedeniyle bu ülkeden binlerce kuzu Türkiye'ye getirildi. Bu ülkedeki fiyatlar talep nedeniyle yükseldi. Yunanistan hem yakınlığı hem de fiyat avantajıyla bu alanda öne çıkıyor” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com