Yorulmaz: “Dünyada 1 milyar aç, 1,5 milyar obeziteli var”

Yorulmaz: “Dünyada 1 milyar aç, 1,5 milyar obeziteli var”
Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi kapsamında Araştırma-Yayım-Çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen Bölge Grup Toplantısı Simav’da yapıldı. Toplantıda açlığa ve obeziteye dikkat çekildi.
Mustafa ARIGÜMÜŞ | SİMAV

 
Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Simav Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Simav Ziraat Odası Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Kütahya’nın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz, il müdürlüğüne bağlı İlçe Müdürleri, bu müdürlüklere bağlı görev yapan tarım danışmanları ile Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, Kütahya Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Başyiğit, Tavşanlı Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar, Altıntaş Ziraat Odası Başkanı Mustafa Başpınar, Çavdarhisar Ziraat Odası Başkanı Kamber Göktaş, Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, Dumlupınar Ziraat Odası Başkanı Mehmet Işık, Emet Ziraat Odası Başkanı Sami Yüksel, Gediz Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Aslan, Hisarcık Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, Aslanapa Ziraat Odası Başkanı Şaban Yel, Şaphane Ziraat Odası Başkanı Telat Bilaloğlu ve Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Kamil Ünal katıldı. 

Eynal Kaplıcaları Gazinosunda yapılan toplantı 2 bölüm halinde gerçekleşti. İlk bölümde tescili yeni yapılan sertifikalı buğday, arpa ve nohut çeşitlerinin tanıtımı ve toprak tahlillerine ilişkin konular ele alınırken özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürleri ile Ziraat Odası Başkanlarından gelen sorular cevaplandırıldı. Buğdayda azotlu gübre optimizasyonu ve optik sensor kullanımı hakkında Ziraat Mühendisi Coşkun Güler tarafından detaylı bilgi aktarımı sağlandı. 
 
Verilen yemek arasından sonra tekrar bir araya gelen taraflar bu kez 2013 yılı İl Yayım Programına bağlı sağlanan gerçekleşmeleri ele aldı. Toplantıda ayrıca Kütahya ve ilçelerinde bitkisel üretimde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri de tartışılırken programın son bölümünde yöneltilen sorulara yetkililer cevap verdi.
 
Simav’da ilk kez Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi kapsamında Araştırma-Yayım-Çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen Bölge Grup Toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz’ın açlığa ve obeziteye ilişkin açıklamaları damga vurdu. Toplantının amacının tarımsal bilgilerin müdürlüğüne bağlı il ve ilçedeki görevlileri ve ziraat odalarının yöneticileri aracılığıyla çiftçilere aktarımı olduğunu belirten Yorulmaz, “Kaliteli ve rekoltesi yüksek tarımsal ürün elde edilmesinde artık çiftçimiz cep telefonu bilgisayar gibi günümüz bilgi ve haberleşme sistemlerinden yararlanmalı. Bilindiği gibi bizler yaptığımız her toplantıda tarımın stratejik öneminden söz ederiz. Bu konuda dünya geneli açısından acı gerçekleri masaya yatıracak olursak yaklaşık 7 milyar nüfusu olan dünyamızda bunun 1 milyarı açlık nedeniyle yaşam savaşı vermekte, en üzücüsü de 1 milyar aç insanın yanında yaklaşık 1,5 milyar insanın da obezite ve benzer sorunlarla mücadele etmektedir. Kısacası 1 milyar aç insanın yanında 1,5 milyar insanın fazla gıda tüketimi nedeniyle obezite sorunu yaşaması dikkat çekicidir” dedi.
 
Dünya nüfusunun yaşamsal önceliğinin beslenme olduğunu, günümüzde yapılan çalışmalarla dengeli ve yeterli beslenmenin ön planda tutulduğunu da belirten Yorulmaz, “İnsanların beslenmesinde en önemli faktör hububattır. Bunun için bizlere düşen görev bölgemizde kaliteli ve yüksek rekolteli hububat tarımının sağlanması öncelikli görevimizdir. Bu konuda çiftçimizin de eğitilmesi, güncel bilgilerin sahibi olması ve araç yönüyle donatılması önemlidir” şeklinde konuştu.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in, tarımın bir kültür olması yanında ülkelerin en önemli sektörü olduğunu belirten sözlerini hatırlatan Yorulmaz, “Tarım, dünya insanlarını besleyecek sektörlerin en önemlisidir. Bakanlığımızın ve Kütahya Valimiz Şerif Yılmaz’ın talimatları vardır. Bizler masa başı memurları değiliz. Müdürlüğümüze bağlı tüm görevlilerin bir ayağı tarlada, besihanede, meyve bahçesinde olacak ve çiftçimize her konuda destek sağlayacağız. Onlara toprak tahlilleri konusunda yardımcı olacağız. Bu konuda Ziraat Odalarımızın yöneticileri de çiftçimizin yanında olmayı sürdürerek ilimizde tarım sektörüne önemli bir ivme kazandırmalıyız” dedi.
 
Toplantıya Simav Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’yle birlikte ev sahipliği yapan Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner ise tarım sektörünü hedef alan toplantıların yararlı olduğunu savundu. Toplantıda tarımın ve çiftçinin dünyanın beslenmesi adına öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Bütüner, “Türk tarımının gelişmesi adına her türlü imkân kullanmalı ve ülke olarak dünyadaki aç insanları doyurmanın hedefinde olmalıyız” şeklinde konuşarak toplantıya katılan herkese teşekkür etti.  (AkisGazetesi.com.tr)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com