Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç:

Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç:
Yrd.Doç.Dr. Pınar Yazkaç, Bedri Rahmi Eyyüpoğlu’nun sanat anlayışını anlattı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen Konferansta Yrd.Doç.Dr. Pınar Yazkaç, Bedri Rahmi Eyyüpoğlu’nun sanat anlayışını anlattı. 
Bedri Rahmi Eyyüpoğlu’nun birçok formlarda eserler üreten bir sanatçı olduğunu kaydeden Yazkaç, Bedri Rahmi’nin geleneksel süsleme el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın tekniği ile birleştirerek kullandığını ve bu yönüyle yerel ve ulusal konuları ele alan Türk halk folklorunu Anadolu rengini, dokusunu ele alıp resimlerine taşıyan, bir ressam olduğunu, şiirlerinde de Anadolu’dan beslendiğini söyledi.
”Batı eğitimi alan ama yurda dönüp Türk kültürünü, Türk rengini, dokusunu, Anadolu’dan, görsel Anadolu kültüründen, Türk halkından beslenerek yeni bir biçim arayışı ve konu arayışında olan sanatçı grupları vardı ve bu gruplara Bedri Rahmi de dahil olmuştu.” Şeklinde konuşan Yrd.Doç.Dr. Pınar Yazkaç, Bedri Rahmi’nin Anadolu’yu bitmek tükenmez bir kaynak olarak gördüğünü belirterek, Bedri Rahmi’nin Anadolu’ya baktığını, Anadolu’yu keşfettiğini, masallardan, ağıtlardan, söylencelerden, türkülerden, ninnilerden beslenerek şiirler yazdığını ifade etti.
Bedri Rahmi Eyyüpoğlu’nun hayatından kesitler sunan Yrd.Doç.Dr. Yazkaç, Bedri Rahmi’nin renk üzerine çok kafa yorduğunu ve kendine özgü renkleri kullandığını söyleyerek, “Bedri Rahmi’yi Bedri Rahmi yapanın belki de birazda renkçi olmasıdır” şeklinde konuştu.
Yazkaç, Bedri Rahmi’nin akıcı rahat bir dille kaleme aldığı gezi ve denemelerinde sürekli gündeminde olan halk kültürü ve halk sanatı konularında görüşlerini sergilediğini sözlerine ekledi.
Yrd.Doç.Dr. Pınar Yazkaç konferansta, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun çalışmalarından görselleri izleyicilerle paylaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com