YSK Başkanı Güven: (2)

YSK Başkanı Güven: (2)
"Gerek siyasi partilerin gerekse 1,5 milyona yakın çalışanın büyük emeği olan seçimi tamamlamış bulunuyoruz. Seçimin ülkemiz, milletimiz, siyasi partilerimiz ve kazananlar için hayırlı olmasını diliyorum"

 ANKARA (AA) - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Gerek siyasi partilerin gerekse 1,5 milyona yakın çalışanın büyük emeği olan seçimi tamamlamış bulunuyoruz. Seçimin ülkemiz, milletimiz, siyasi partilerimiz ve kazananlar için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

YSK binasında seçimle ilgili açıklamalarda bulunan Güven, seçimde bazı olayların yaşandığını, bazı vatandaşların hayatını kaybettiğini belirtti. Ölenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Güven, bundan sonraki seçimlerde böyle olayların olmamasını temenni etti. 

Seçim sonuçlarını büyük oranda aldıklarını, bu sonuçların ilçelere de ulaştığını bildiren Güven, televizyonların saat 19.15 itibarıyla sonuçları açıklamalarına izin verdiklerini anımsattı. 

Resmi sonuçları en kısa zamanda açıklayacaklarını kaydeden Güven, "Almış olduğumuz sonuçları bu sene ilk kez tarıyoruz. Sistemimizde vatandaşlarımız sonuçları gördüğü gibi aynı zamanda sandık kurullarının ıslak imzayla tuttukları sonuçları da  taranmış vaziyette görebilecekler" diye konuştu.

Alınan sonuçları eş zamanlı olarak tüm siyasi partilerle de paylaştıklarını belirten Güven, YSK'da gün boyunca toplantı halinde olduklarını, il ve ilçe seçim kurulları ve emniyet güçleriyle seçimin baştan sona yönetimi adına çalıştıklarını aktardı.

Güven, "Gerek siyasi partilerin gerekse 1,5 milyona yakın çalışanın büyük emeği olan seçimi tamamlamış bulunuyoruz. Seçimin ülkemiz, milletimiz, siyasi partilerimiz ve kazananlar için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 

Uzun süreli bir çalışma olduğunu dile getiren Güven, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti. 

-"İstanbul'dan böyle bir şey intikal etmedi"-

Bazı seçim çevrelerinde zarfların yanlış sandıkları atıldığı, bu bölgelerde seçimin iptal edilip edilmeyeceği yönündeki bir soru üzerine Güven, 194 binden fazla sandıkta oy kullanıldığını, bazı sıkıntılar olabileceğini söyledi. Güven, şöyle konuştu:

"Burada onlarla ilgili gelecekte karar verme merci olabileceğimiz için 'şu şekilde karar veririz, bu şekilde karar veririz' diye takdir ederseniz ki bir şey söylemek durumunda değilim. Sandık kurullarının, il ve ilçe seçim kurullarının değerlendirmeleri olacaktır. Bu nedenle 'ne olur, ne olmaz, nasıl olur' o konularda lütfen soru sormayın, cevap vermem."

İstanbul'da bazı seçim bölgelerinde elektriklerin kesildiği yönünde haberler olduğunun ifade edilmesi üzerine Güven, "Haberim yok seçimlerden önce tüm birimlere her türlü tedbirleri alması hususunda yazı yazdık. Bana intikal eden çok büyük bir olay yok. Bizim almamız gereken tedbir olduğunu söyleyen, bir yerden geldi. Tedbirini aldık, İstanbul'dan bana böyle bir şey intikal etmedi" ifadesini kullandı.

YSK Başkanı Güven, "Bazı adayları şimdiden başkanlığını ilan etti. Bunun için erken midir?" sorusuna, "Bilemiyorum" yanıtını verdi.

 (Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com