YSK: Evraklar Yarın İncelenecek!

YSK: Evraklar Yarın İncelenecek!
YSK, 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarının iptaline ilişkin yapılan başvurular konusunda açıklama yaptı..

YSK binasından çıkışında, gazetecilerin sorularını cevaplayan Özsoylu, bazı bağımsız milletvekili adaylarına ilişkin memnu hakların iadesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve uyarlama yönündeki kararların gelmeye devam ettiğini söyledi. Yarın saat 10.00 itibariyle gelen belgelerin incelemeye alınacağını ve değerlendirileceğini ifade eden Özsoylu, "Ben kurulumuzun demokratik hakların gelişmesi yönünde, temel hak ve özgürlüklerin önünü açacak mahiyette yorum ve değerlendirmeler yapabileceğini umuyorum, düşünüyorum. Bu benim şahsi kanaatim" ifadelerini kullandı.

EVRAKLAR DEĞERLENDİRMEYE ALINACAK
Başvurulara ilişkin genelgelerin daha önce yayınlandığını, başvurularda nelerin gerekeceği konusunun genelgelerde ayrıntılı şekilde bulunduğunu kaydeden Özsoylu, bu aşamada getirilmeyen belgelerin şimdi tamamlanmaya çalışıldığını ifade etti. Genelgede öngörülen süreler geçmiş olmasına rağmen henüz kesin listelerin yayımlanmadığını hatırlatan Özsoylu, "Pazar gününe kadar süre var. Dolayısıyla bu süreye kadar gelecek evrakların değerlendirmeye alınması gerektiğini şahsen düşünüyorum. Kurulumuzun da bu yönde bir açılım, böyle bir değerlendirme yapacağını umuyorum" diye konuştu.

Milletvekili Sebahat Tuncel'in durumuna ilişkin bir karar alınıp alınmadığının sorulması üzerine Özsoylu, bugün Tuncel'in durumuna ilişkin bir ön değerlendirme yapıldığını, ancak nihai kararın yarın alınacağını kaydetti. Bağımsız adayların durumuna ilişkin değerlendirme yapıldıktan sonra ayrıntılı kararlar yazmayı düşündüklerini ifade eden Özsoylu, "Adaylık için istenen belgelere ilişkin süreler dolmuştu, bu belgeler başvuru sırasında gerekliydi ancak son gelişmelerle mahkemelere başvurularak bu belgeler temin edildi. Yeni temin edilen evraklardaki bilgiler geçmişi yansıtıyor. Bunlar yeni hususlar, yeni gelişmeler değil, bunlar geçmiş durumun tespitinden ibaret evraklar, belgeler. Kurulumuzun olumlu, demokratik hakların önünü açacak mahiyette bir değerlendirme yapmasını temenni ediyorum. Bu benim şahsi temennim. Yarın ne olacağını yarın hep beraber göreceğiz" şeklinde konuştu.

BDP'li yöneticilerin, YSK'nın, son güne kadar bir eksiklik olmadığı yönünde açıklamaları olduğu şeklindeki iddialarının hatırlatması üzerine Özsoylu, hiçbir YSK üyesinin, partilere ilişkin vaatte veya taahhütte bulunacak beyanının olmadığını belirtti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com