YSK Sistemi Tamamen Hatalıymış Gibi Çek "Panpa"...

YSK Sistemi Tamamen Hatalıymış Gibi Çek "Panpa"...
Seçim günü kapıda. Heyecan dorukta. Acaba kim kazanacak? Bu kez sağcısı, solcusu; iktidarı, muhalefeti ortak bir endişe yaşıyor; "ya sonuçlara müdahale edilirse!" CHP, bu endişeyi gidermek için sistem geliştirdi.

ÖZEL | SANSURSUZHABER 

"KUŞKU ÖNEMLİ AMA TEK BAŞINA YETMEZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, partide Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu. Bu görevi nedeniyle seçim sonuçlarının kontrol edilmesine yönelik çalışmaları o ve ekibi yürüttü. Aylardır çalışan ekip, önce e- seçmen uygulamasıyla seçmen listelerinin doğruluğunun kontrol edilmesi için uğraştı, listeler kesinleştikten sonra da seçim gecesine yönelik, sandık sonuçlarının doğru aktarılması işi üzerinde yoğunlaşıldı. Peki CHP Genel Merkezi, seçim sonuçlarına müdahale endişesinin had safhada olduğu bu dönemde, sahtekarlıklarla nasıl mücadele edecek. 

EMREHAN HALICI, SANSÜRSÜZ HABER'E ANLATTI

"Gereksiz kuşkuya yer yok. Kuşku önemli. Ama kuşku tek başına yetmez, kontrol etmek gerekir." diyen Halıcı, CHP ekibinin pazar gecesi nasıl çalışacağını anlattı. 

"Seçim sırasında insana dayalı usulsüzlükler, hatalar olabilir. Biz Chp seçmenine güveniyoruz sandıkları izleyecekler." diyen Halıcı "her sandık başında partimizden iki kişi görev alacak, ayrıca bilişim gönüllülerimiz var. İnsana dayalı hataları, yine insanlarla önleyeceğiz" diye konuştu. 

"YSK SİSTEMİNİ KONTROL ETMEMİZE HİÇ GEREK YOK"

"Diyelim ki, sandık başındaki bütün o insani hatalardan arındık. Sandık sonuç tutanakları doğru olarak oluşturuldu. Ama acaba Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) aktarılırken hata/müdahale olabilir mi? Bir partinin oyları azaltılıp/ yükseltilebilir mi? İşte en çok endişe bu konuda var. Bize 'bu sistemi kontrol edin' dediler. Ama biz 'YSK'nın sistemini kontrol etmemize hiç gerek yok' diyoruz. 

YSK SİSTEMİ TAMAMEN HATALIYMIŞ GİBİ... 

Yüksek Seçim Kurulu sistemi sanki tamamen hatalıymış gibi biz kendi sistemimizi oluşturduk. Biz o sistemi baştan sona hatalı kabul ediyoruz. 200 bin sandığın sonuçlarının kendi örgütlerimiz aracılığıyla, kendi sistemimize girişini sağlayacağız. Sonra YSK sonuçlarını bizimkiyle karşılaştıracağız. Eğer hata varsa da itirazlar için tanınan yasal süre olan  48 saat içinde bildirilmesini sağlayacağız. 

HERŞEY, SANDIKLAR KAPANDIKTAN SONRA BAŞLAYACAK...

Ama bu tek başına yetmez. Niye vatandaşlarımız da bu sisteme katılmasın? Kurduğumuz, 'Sandık Takip Sistemi' ile bu kontrolü vatandaşın ayağına götürüyoruz. Doğru sonuçlara ulaşmak isteyen üm seçmenler, tüm parti mensupları, buna katılabilir. 

SANDIK SONUÇLARININ FOTOĞRAFINI ÇEKMEK HAKKINIZ!

Sonuçlar duvara asıldığında, herkes ilgi duyduğu partinin toplam oy sayısını not etsin ya da fotoğrafını çeksin. Sonra internetten bizim 'CHP Sandık Takip Sistemi'ne girsin.  www.sts.chp.org.tr adresinde biz o gece seçim sonuçlarını yayınlayacağız. Buradaki veriler Yüksek Seçim Kurulu'nun verileri olacak. Eğer bir fark/problem yoksa sorun yok. Ama eğer varsa ister bize, isterlerse ilgi duydukları partiye, güvendikleri kişilere ya da basın kuruluşlarına şikayet edebilirler. Böylece  sadece CHP'lileri değil, tüm yurttaşları kontrol sistemine dahil edeceğiz. Eğer bilgisayarlara, YSK yazılımına müdahale ederek seçim sonuçlarını değiştirmeye girişecek kişiler varsa, bu sistem caydırıcı olacak diye düşünüyoruz. Site, şu anda çalışıyor, bazı veriler test amaçlı yüklendi. Vatandaşlarımız şimdiden girip, bize notlar, mesajlar gönderip, sistemi kontrol edebilirler. "

SANDIK SONUÇLARINI HERKES GÖREBİLİR Mİ?

Emrehan Halıcı, sandıklar kapandıktan ve oyların sayımı yapıldıktan sonra sandık sonuç tutanaklarının, asılması zorunluluğunu da hatırlattı. "Vatandaş görsün diye kapıya, duvara asmak zorundalar, insanların da not alma ve fotoğraf çekme hakkı yasal olarak vardır" diyerek herkesin sonuçlara ulaşabileceğini vurguladı. 

"BU SEÇİMİN AYRI BİR ÖNEMİ VAR!"

Acaba, yolsuzluk iddialarının ortalığa saçıldığı, ilginç kutuplaşmaların yaşandığı, ses kayıtlarının ardı ardına servis edildiği bu dönemde gerçekleşecek bir seçimde 'güvenliği' sağlayabilme endişesi Halıcı'ya neler hissetiriyor? CHP Genel Başkan Yardımcısı bu soruyu da yanıtladı.  

"Türkiye için çok önemli bir seçim. Bu seçim ayrı bir önem arz ediyor. Çok istekli, heyecanlıyım... Sınava giren bir öğrenicinin hisleri içindeyim. Herhalde tüm arkadaşlarım da aynı duyguyu hissediyor. Ama çok uzun zamandır çalışıyoruz, umarım bu sınavdan her yönüyle ; hem alacağımız oy oranı hem kazanacağımız belediyeler bakımından hem de teknolojik çözümlerimize vatandaşımızı ortak etme açısından, alnımızın akıyla çıkarız diye düşünüyorum"

CHP GENEL MERKEZİ SEÇİM GECESİNE HAZIR

Seçim günü, akşam sandıklar kapandıktan sonra parti yönetimi Genel Merkeze giderek, sonuçları oradan takip edecek. 12'nci katta, MYK salonuna sonuçları izleme üniteleri kurulacak. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcıları bu odadan il il oy oranlarını görecek. 

Genel Merkezin alt katında ise yaklaşık yüz kişinin görev alacağı bir kontrol merkezi oluşturuldu. Örgütten gelen sonuçlar burada toplanacak ve sisteme aktarılacak. 

Burcu ORAL Evren | SANSURSUZHABER.COM 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com