YSK'da 'Paralel Yapı' endişesi...

YSK'da 'Paralel Yapı' endişesi...
AKP, kendi sandık ağını kuruyor... YSK'ya güvenmiyor.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Bundan önceki seçimlerde Cihan Haber Ajansı'nın muhabir ağını kullanan hükümet, sandık sandık oy oranlarını öğreniyor, resmi olmayan sonuçlar bu muhabirlerden toplanan bilgiler üzerinden açıklanıyordu. Hükümet bu kez, Fethullah Gülen'e yakınlığı bilinen Cihan Haber Ajansı'nın okullara yani sandık başlarına gitmesine engel çıkardı. Bunun yerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a bağlı olan Anadolu Ajansı görevlendirildi. Seçim günü, yaklaşık 100 bin kişilik Anadolu Ajansı ordusu, sandık başlarında görev yapacak. Bu kez sonuçlar Cihan Haber Ajansı yerine AA üzerinden gelen veriler ışığında duyurulacak. 

AKP, YSK'YA GÜVENMİYOR MU?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in birkaç gün önce yaptığı açıklamanın önemi de bu bilgiler doğrultusunda ortaya çıkıyor. Erdem,"YSK sonucu bizimkiyle tutmazsa itiraz ederiz" demişti. Bu cümle, sandık sonuçlarına etki edilebileceğinin ve hükümetin bundan endişe ettiğinin de göstergesi. 

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Cem Küçük'ün "Üzerinde Çalıştıkları Yeni Plan: Seçim Sonuçları" başlıklı yazısında hatırlattıkları da dikkat çekici. 

O yazıda paralel yapıdan söz ediliyor ve " YSK en büyük kozları olacak gibi görünüyor. Çünkü YSK'nın iradesini sakatlayan bir yapı var. Ve bu yapı asla meşru olamaz. YSK üyelerini kimler seçti herkesin malumu. YSK bilgisayar sistemlerini kimler kontrol ediyor sorusu da çok önemli. " deniliyor. 

Cihan Haber Ajansı ise AKP'nin çıkardığı engeli aşmak için diğer TV kanalları  ve ajanslarla anlaştı. Seçim günü Cihan Haber Ajansı da sonuç açıklayacak ancak anlaşılan o ki Adalet ve Kalkınma Partisi, AA'dan gelen sonuçları doğru kabul ederek, Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklayacağı resmi sonuçlarla bir fark olması durumunda, sonuçlara müdahale edildiğini öne sürerek, itiraz edecek. 

CHP de büyük kentlerde her okul için, sahteciliklere anında mücadele etmeleri amacıyla, birer avukat görevlendirdi. Ayrıca her ilçe ve il örgütüne bilgisayar sistemi kuruldu. Sandık görevlilerinden alınan sonuçlar, ilçelerde toplanacak, önce il örgütlerine sonra Genel Merkez'e iletilecek. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com