YSK'dan Bağımsız Adaylara Şok!

YSK'dan Bağımsız Adaylara Şok!
Seçim barajını aşması muhtemel partilerde kendilerine yer bulamayanlara bir darbe de Yüksek Seçim Kurulu'ndan geldi.

Bağımsıza teminat barajı

YSK, 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerine bağımsız olarak katılmak isteyen milletvekili adaylarına adeta teminat barajı koydu. 25 yaşını dolduranların ilk kez milletvekili yarışında yer alacağı seçimlerde, bağımsızların ödeyeceği miktar, iktidar partisindeki aday adaylarının ödediğinin 2 katından bile fazla.

Olmazsa olmaz kriter

RESMİ Gazete'de yayımlanan YSK'nın milletvekili aday kriterlerine pratikte ise maddi güç ekleniyor. Anayasa gereği her vatandaşın seçme ve seçilme hakkı bulunmasına rağmen, istenen teminat ücretleri, seçimlerde halkı temsil yetkisi almak isteyenlerin para sahibi olmalarını adeta olmazsa olmaz kriter yapıyor.
Vatana hizmet aşkıyla yananlar en az 50 bin TL'yi gözden çıkaracak
MİLLETVEKİLİ seçilmek isteyen bir adayın harcayacağı para 50 bin TL'den 2 milyon TL'ye kadar çıkabiliyor.

Bağımsızlara YSK darbesi

YSK, seçimlere bağımsız katılmak isteyen milletvekili adaylarına adeta teminat barajı koydu. 25 yaşını dolduranların ilk kez milletvekili yarışında yer alacağı seçimlerde, bağımsızlar 7 bin 734 TL ödeyecek

Bağımsız milletvekili adaylığı için başvuruda bulunmak pahalıya mal oluyor. Anayasaya göre, vatandaşların seçme ve seçilme hakkı bulunuyor. Ancak demokrasi gereği, tepki olarak veya başka bir nedenle oy kullanmayana 12,5 lira para cezası veriliyor. Ayrıca bağımsız olarak milletvekili adayı olmak da oldukça masraflı. Yüksek Seçim Kurulu adaylardan 7 bin 734 lira para tahsil ediyor. Bu nedenle seçilme özgürlüğü paraya dayanıyor.

İstifanın son günü 25 Nisan

Resmi Gazete'de yayımlanan YSK'nın kriterlerine göre, milletvekili seçimine bağımsız olarak katılacak adaylar en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracaklar. Emanete yatırılacak para miktarı ise 7 bin 734 lira. Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 25 Nisan'a kadar istifalarını YSK'ya bildirmeleri geriyor. Bağımsız adaylar istifalarını YSK'ya, İl Seçim Kurulu Başkanlığı'na veya noter ihtarnamesi ile sunabilecek.

Milletvekili seçilemeyecekler

Kritere göre, askerlik hizmetini yapmayanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştıranlar, devlet sırlarını açığa vuranlar, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemeyecekler.

Vekillik rüyasının faturası ağır

12 Haziran'da yapılacak seçimler için geri sayım başlarken listelerin kesinleşmesiyle birlikte milletvekili adayları da çalışmalarına başlayacak. Seçim kampanyası döneminde partilerin yapacağı harcamaların yanı sıra adayların yapacağı masrafın 50 bin TL ile 2 milyon TL arasında değiştiği öğrenildi.

Ortak havuz kuruldu

CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, adayların seçim döneminde yaptığı masraflar hakkında bilgi verdi. Öncelikli olarak İstanbul'da bir komisyon kurduklarını belirten Sevigen, “Aday olanların sıralamadaki yerlerine göre belli bir para toplanıyor. İlk 5'den daha fazla, ilk 10'dan daha az olmak üzere belli bir miktarda para veriliyor. Listedeki sıralamasına göre herkes havuza para koyuyor. Bu havuzdan ortak harcama yapılıyor” şeklinde konuştu. Ortak havuzun dışında adayların kendi yapacakları harcamalara da dikkat çeken Sevigen, şunları kaydetti:

Görünmez adaylar

“Afiş, el ilanları, broşürler bastırılacak. Araba ve minibüs tutulacak. Arabalar giydirilecek. Seçim dönemi için ekip kurulacak. Bir ayda yaklaşık 50 bin ila 100 bin TL arasında bir harcama yapılır” dedi. Hiçbir harcama yapmadan milletvekili olanların da olduğuna işaret eden Sevigen, “Masraf yapmadan, 5 kuruş para harcamadan milletvekili olanlar da var. İlk sırada aday oluyor, kaybolup gidiyor. Böyle görünmez adaylar da var.”
DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi de, bireysel masrafın 50 bin TL'den aşağı olmayacağını belirterek, şunları anlattı:

2 milyon TL harcayanlar var

“Araba tutulacak, araba giydirilecek, büro tutulacak. Broşür, afiş bastırılacak. Billboard kiralanacak. Yemek, çay, kahve de ayrıca bir masraf. Bireysel masraf 50 bin TL'den aşağı olmaz.” Milletvekili adayları arasında 1 ya da 2 milyon TL harcayanların olduğuna da dikkat çeken Erçelebi, “Sınırsız harcayanlar var. Denetimi yok. Hiçbir denetim yok. Ne kaynak soran var, ne fiş soran var, ne fatura soran var. Harca harcaya bildiğin kadar” dedi. Bu arada milletvekilleri üç ayda yaklaşık 32 bin TL maaş alıyor. Vekillerin eline bir yılda geçen aylık miktarı ise 128 bin TL. 4 yıllığına seçilen milletvekillerinin vekillik süresince alacakları maaş tutarı ise yaklaşık 512 bin TL olacak.

Seçmen listeleri bugün askıya çıkıyor

12 Haziran 2011'de yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak seçmen kütüklerindeki bilgilerin güncellenmesi amacıyla muhtarlıklarda bugünden itibaren askıya çıkarılan seçmen listeleri 31 Mart Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Vatandaşların, muhtarlıklar veya Yüksek Seçim Kurulu internet sitesinden TC kimlik numaralarına göre düzenlenen listeleri kontrol etmeleri gerekiyor. Muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, 12 Haziran 1993'te ve daha önce doğanlar oy kullanabilmek için ilgili nüfus müdürlüğüne başvuracak. Seçmen niteliğini taşıyan yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarına ait kayıtlar ise Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne dönüştürüldükten sonra, bugün saat 08.00'de internet ortamında www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecek.

Listelerde uyulacak usuller belirlendi

YSK, siyasi partilerin aday listelerini vermelerinde uyulacak usulleri belirledi. Buna göre, siyasi partilerin seçime katılacakları seçim çevrelerine ilişkin aday listelerini ve bu listeleri içeren CD'yi YSK'ya 11 Nisan'da saat 17.00'ye kadar teslim etmeleri gerekecek. Siyasi partiler illere ait bu listeleri alfabe sırasıyla listenin baş tarafına ilin adı, il birkaç seçim çevresine bölünmüşse ilin adıyla birlikte bölünen seçim çevresinin numarası, bunun altına da o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı kadar adayların TC kimlik numaraları, adları, soyadları, öğrenim durumları ve meslekleri gösterilerek sıra numarasıyla alt alta yazmak suretiyle düzenleyecek. Her aday için, seçilme yeterliliğiyle ilgili öğrenim durumlarını gösterir diploma, askerlik belgesi ve TC kimlik numarasını gösterir nüfus cüzdanı örneği ve sabıka kayıtları yer alacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com