YSK'dan Tehdit Gibi Uyarı!

YSK'dan Tehdit Gibi Uyarı!
Yüksek Seçim Kurulu TRT'yi uyardı..

YSK: TRT tarafsızlığına dikkat etmeli aksi halde yasal işlem başlatılır..

Yüksek Seçim Kurulu yaptığı açıklamada, “TRT Referandum sürecinde tarafsızlığa özen göstermeli, aksi halde yasal işlem yapılır” dedi.

YSK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:
"TRT kanalının referandum sürecinde siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamayarak tek yönlü, taraf tutan yayınlar yaptığı haberleri yer almaktadır.

Radyo ve televizyon kuruluşları, seçim takviminin başladığı 31 Mayıs 2010 tarihinden itibaren;
1- Anayasa değişikliği ile ilgili olarak tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamazlar. Bu kuruluşlar Anayasa değişikliğinin leh ve aleyhindeki görüşler arasında fırsat eşitliği sağlamak zorundadır.

2- Sözü edilen kuruluşlar, 298 sayılı Yasanın 52 nci ve 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanunun 5/b maddeleri hükmü çerçevesinde siyasi parti propaganda konuşmaları dışında, propagandaya ilişkin yayın yapamazlar.

3- Radyo ve televizyon kuruluşları halkoylaması ile ilgili reklam yayınlayamazlar.

4- Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunca yapılan yayınların da, 2010/353 sayılı karar kapsamında mütalaa edilmesi Anayasal bir zorunluluktur.

Bu nedenle, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunca seçim dönemi içerisinde yapılacak yayınlarda Kurulumuzun 2010/353 sayılı kararıyla belirlenen ilkelere ve seçim hukukunun Anayasamızda ifadesini bulan objektiflik, esitlik, serbestlik ve dürüstlük kavramları da gözetilerek daha dikkatli davranılması ve kanunlara uygun yayın yapılması gerekmektedir.
Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunca aksi davranışta bulunulması ve taraflı yayın yapılması halinde Anayasanın 79. maddesi ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümleri uyarınca işlem yapılarak konu yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına iletilecektir.

S O N U Ç:
Açıklanan nedenlerle;

1- 31 Mayıs 2010 tarihinden itibaren başlayan dönemde TRT ve diğer özel radyo ve televizyon kuruluşlarının, 2954 sayılı Kanunun 5 inci ve 3984 sayılı Yasanın değişik 4 üncü maddesinde saptanan yayın ilkelerine titizlikle uymaları gerektiğine;

2- Halkoylaması döneminde;

a) Anayasa değişikliği ile ilgili tek yönlü, taraflı yayın yapamayacaklarına ve fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olduklarına;

b) Halkoylaması ile ilgili reklam yayınlayamayacaklarına;

c) Özellikle TRT Kurumunun devlet yayın organı olma özelliği ve önemli sorumluluğu sebebiyle diğer
radyo ve televizyonlara örnek olması, yayınlarında objektifliğe, eşitliğe, tarafsızlığa özen göstermesi, yanlı
ve tek taraflı programlardan kaçınması gerektiğine,

3- Belirtilen ilke ve kurallara aykırı davranılması halinde TRT dahil ilgili kişi ve kuruluşlar hakkında yasal işlem yapılacağına,

4- Karar örneğinin Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilen siyasi partilerin genel başkanlıkları ile Türkiye Radyo ve Televizyon Genel Müdürlüğü ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığına gönderilmesine, 24/07/2010 tarihinde oy birliği ile karar verildi."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com