Yukarı Karabağ göçmenlerinin durumu

Yukarı Karabağ göçmenlerinin durumu
Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Hasanov:

BAKÜ (AA) - Azerbaycan Göçmenler ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, 20 yıldır çözülemeyen Yukarı Karabağ sorunuyla ilgili, "Birleşmiş Milletler bir zahmet Güvenlik Konseyi'nin kararlarını uygulamaya koysun" dedi.

Hasanov, bir süredir Azerbaycan'da denetimlerde bulunan, ülkelerinde yerinden edilmiş kişilerin hakları üzerinde çalışan BM raportörü Chaloka Beyani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ermenistan-Azerbaycan çatışması, Yukarı Karabağ sorunu ve savaş nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalanların durumu konusunda görüşlerini açıkladı.

Chaloka'nın Azerbaycan'da devlet yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bölgelerde yaşayan göçmenlerle görüştüğünü bildiren Hasanov, "Sayın Beyani'den tek istediğimiz gözleriyle gördüğü gerçekleri raporuna yansıtmasıdır" diye konuştu.

Azerbaycan devletinin Bakü'de ve diğer illerde yaşayan bir milyondan fazla göçmen için en iyi şartları oluşturmaya gayret ettiğini söyleyen Hasanov, Karabağ konusunda ise Ermenistan'a en ufak ödün vermeyeceklerini vurguladı.

Azerbaycan'ın bu konudaki tutumunun kesin ve değişmez olduğunun altını çizen Hasanov, "Ermeniler bunu ne kadar çabuk anlarlarsa o kadar iyi olur. Bir an önce doğru yolu, uzlaşmayı seçmeleri lazım. Aksi taktirde kaybeden kendileri olacaktır. Bu sorun önünde sonunda çözülecek ve onlar kaybettiklerini anlayacaktır" ifadesini kullandı.

Azerbaycan'ın hiçbir devlet ve uluslararası kurumdan herhangi bir talebi olmadığını belirten Hasanov, kurumlara serzenişte bulunarak şunları kaydetti:

"Bizim tek istediğimiz, sorunun çözümü için çalışan kurum ve devletlerin işe tarafsız yaklaşmaları. BM de bir zahmet Güvenlik Konseyi'nin işgalin sona erdirilmesi yönündeki kararlarını uygulamaya koysun."

- "Karabağ göçmenleri topraklarına geri dönmek istiyor"

BM raportörü Beyani, Azerbaycan hükümetinin, mülteci ve göçmenlerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi için büyük işler gördüğünü söyleyerek "Benim tecrübemde, göçmenlere yaklaşım konusunda Azerbaycan en iyi örnek" dedi.

Ziyaretinin asıl amacının göçmen ve mültecilerin geleceği için daha iyi yollar aramak olduğunu belirten Beyani, "Görüştüğüm tüm göçmenler kendi topraklarına dönmek istediklerini söyledi. İşte bu yüzden raporumda sorunun barış yoluyla çözülme zamanının geldiğini belirteceğim" diye konuştu.

Beyani, hazırlayacağı raporu Ekim 2014'te BM Güvenlik Konseyi'ne, Temmuz 2015'te de BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com