Yüksek Askeri Şura krizi yolda

Yüksek Askeri Şura krizi yolda
68 tutuklu generalden 39’u terfi bekliyor! YAŞ Ergenekon ve Balyoz kriziyle toplanacak.
Yüksek Askeri Şura ağustos başında yine Ergenekon ve Balyoz kriziyle toplanacak.
 
Toplam 362 general ve amiralin 68’i tutuklu ya da firari. Bu komutanlardan terfisi gelen 39’u ya emekli edilecek ya da görev süreleri uzatılacak.
 
Suriye’nin Türk askeri uçağını düşürmesinin ardından yaşanan kritik süreçte, Türkiye’yi yeni bir Yüksek Askeri Şura krizi bekliyor. 1-4 Ağustos’ta toplanacak YAŞ’ta, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında bir görev değişikliği olmayacak. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Emin Bilgel ve Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu görevlerini sürdürecek. Bu yıl sadece Harp Akademileri Komutanı Org. Aslan Güner, emekli olacak. Ancak toplam general/amiral sayısı 362 olan TSK’da, Balyoz, Andıç, 28 Şubat soruşturmaları başta olmak üzere tutuklanan ya da haklarında yakalama kararı çıkarılan muvazzaf general/amiral sayısının 68 olması kriz yaratıyor. Halen 2 orgeneral, 14 korgeneral/koramiral, 23 tümgeneral/tümamiral ve 29 tuğgeneral/tuğamiral tutuklu bulunuyor.
 
YAŞ’ın her yıl en fazla 47 general ve amiralin görev süresini uzatma (temdit) yetkisi bulunuyor. YAŞ istediği general ve amiralin görev süresini 1 yıl uzatabiliyor ve bu uzatma 3 yıla kadar mümkün olabiliyor. Böylece TSK, tutukluluk durumu veya kadrosuzluk nedeniyle terfi ettiremediği personeline temdit vererek kadrosunda tutabiliyor. 
 
Tutuklu 68 general ve amiralden 19’unun rütbe bekleme süresi bu yıl doluyor ve terfi bekliyorlar. 20 kişi ise 2010 ve 2011 yıllarındaki yaz şuralarında uzatma aldı ve onlar da terfi bekliyor. Böylece, şurada durumu görüşülecek general/amiral sayısı 39 olarak kendini gösteriyor. Geriye kalan 29 tutuklu general ve amiral ise terfi sırasında bulunmuyor. Bu terfi sırasında bekleyen 39 general/amiralin TSK Personel Kanunu’na göre tutuklu oldukları için terfileri mümkün olmuyor. TSK’da “tutuklananlar”veya “açığa alınanlar” terfi şansını yasal olarak yitiriyor.
 
Ya emeklilik ya da temdit
 
Hükümet ve TSK, 2010 ve 2011 yıllarındaki şuralarda, tutukluların görev sürelerinin uzatılması yönünde formül uygulamıştı. 2010 ve 2011 yılındaki şuralarda temdit (uzatma) alan 20 isme, bu sene 4 yıllık görev süresi sona erecek 2008 terfili 19 ismin daha katılması üzerine sayı toplam 39’a yükseldi. Ancak bu durumda, toplam 47 uzatma kadrosu bulunan TSK’nin, 39 kadrosu doğrudan tutuklular yüzünden doluyor. İşte bu noktada, kriz doğuyor.
 
Çünkü YAŞ’ta alınacak kararla, ya tutuklu generaller emekli edilecek ya da bu isimlere tekrar temdit formülü uygulanacak. Bu isimlerin temdit alması durumunda yasal olarak 47 general ve amiralin görev süresini uzatma yetkisi olan YAŞ, TSK’da halen görev yapan yalnızca 8 general/amirale uzatma verebilecek. Yalnızca 8 general/amiralin uzatma alması ise kadrosuzluk nedeniyle terfi alamayan ancak sicili itibariyle uzatma alması gereken muvazzaf personelin hak kaybına uğramasına neden olabilecek. Bu durumun TSK’nın komuta kademesinde de büyük rahatsızlık yarattığı öğrenildi. Bunun aşılabilmesi için hükümet ve TSK’nın yasal düzenleme arayışına girebilecekleri iddia ediliyor. Balyoz davasında savcılığın, davanın başka bir mahkemeye nakledilmesini istemesi ve bu yüzden duruşmaların 6 Ağustos’a ertelenmesinin de yaz şurasındaki tansiyonu artıracağı belirtiliyor.
 
Şurada Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise korgenerallikten orgeneralliğe ise bir isim terfi edecek. Bu isim bu yıl emekliye ayrılacak Harp Akademileri Komutanı Org. Aslan Güner’in kadrosunu alacak.
 
Bilgel 1 yıl daha
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda iki oramiral kadrosu dolu bulunuyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Emin Bilgel ve Donanma Komutanı Ora. Nusret Güner bu kadroları dolduruyor. Ora. Bilgel bir yıl daha komutanlık görevini sürdürecek. Kuvvet komutanları iki yıl görevlerini sürdürebiliyor. Ora. Bilgel’den sonra Ora. Güner yeni Deniz Kuvvetleri Komutanı olacak. Daha alt amiral kadrolarında ise büyük sıkıntı yaşanıyor. Deniz’de tümamirallik kadrosuna yükselecek isim konusunda kriz yaşanıyor.
 
Genelkurmay Başkanı ile Adalet Bakanı görüştü
 
1-4 Ağustos tarihleri arasında toplanacak kritik YAŞ öncesinde kritik bir görüşme yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, geçtiğimiz Cuma günü Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i makamında ziyaret etti. Orgeneral Özel, saat 17.00’de korumalarıyla beraber Başbakanlık Merkez Bina’nın yanındaki Adalet Bakanlığı binasına gitti. Görüşmeyle ilgili resmi açıklama yapılmadı ancak kulislerde görüşmede YAŞ’ta karara bağlanacak konular açısından hukuki durum değerlendirmesi yapıldığı ileri sürüldü.
 
Hava’da Erten’den sonra Ünal
 
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten, önceki gün Cumhurbaşkanı Gül’e Suriye’nin düşürdüğü uçakla ilgili brifing vermişti. 2 orgeneral kadrosu bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Erten ve cezaevinde bulunan YAŞ üyesi Org. Bilgin Balanlı bu kadroları dolduruyor. Org. Erten, bir yıl daha Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapacak. Tutuklu Org. 64 yaşındaki Balanlı’nın ise 2009 yılında orgeneralliğe terfi etmesi nedeniyle 4 yıllık bekleme süresini ve 65 olan yaş haddini 2013 yılında tamamlaması bekleniyor. Org.Erten’den sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı için en güçlü aday olarak 1. Hava Kuvvet Komutanı Korg. Abidin Ünal’ın ismi öne çıkıyor. Korg. Ünal, 2008 yılında birinci sırada korgeneralliğe terfi etti. Ünal, 4 yıl olan terfi bekleme süresini bu yıl dolduruyor ve terfi bekliyor. Kadrosuzluk nedeniyle orgeneralliğe terfi edememesi durumunda Korg. Ünal’ın temdit alması bekleniyor. 1953 doğumlu olan Ünal’ın önünde yaş engeli de bulunmuyor.
 
68 general ve amiral tutuklu
 
Balyoz, Andıç ve 28 Şubat soruşturmaları başta olmak üzere tutuklu bulunan 68 general/amiralin isimleri şöyle:
 
Orgeneraller:
 
Bilgin Balanlı, Nusret Taşdeler
 
Korgeneral ve koramiraller:
 
Korkut Özarslan, Yurdaer Olcan, Nejat Bek, Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç, Korcan Polatsü, Ziya Güler, Turgut Atman, Rıdvan Ulugüler, Mehmet Eröz, Deniz Cora, İsmail Hakkı Pekin, Can Erenoğlu Tevfik Özkılıç
 
Tümgeneral ve tümamiraller:
 
Bülent Kocababuç, Güngör Kurubaş, Gürbüz Kaya, İsmail Taş, Halil Helvacıoğlu, Erdal Bektaş, Ahmet Yavuz, İhsan Balabanlı, Abdullah Dalay, Nurettin Işık, Fehmi Canan, Bekir Memiş, Hıfzı Çubuklu, Semih Çetin, Soner Polat, Mücahit Şişlioğlu, Caner Bener, Fikret Güneş, Yalçın Ergül, Beyazıt Karataş, Sinan Ertuğrul, Berkay Turgut, Cem Gürdeniz
 
Tuğgeneral ve tuğamiraller:
 
Kasım Erdem, Ali Aydın, Gökhan Gökay, Ömer Mimiroğlu, Hakan Akkoç, Mehmet Eldem, Erhan Pamuk, Kubilay Baloğlu, Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, Turgay Erdağ, Fatih İlgar, Aziz Çakmak, Levent Erkek, Levent Görgeç, Can Yıldırım, Şafak Yürekli, Osman Kayalar, Mustafa İlhan, Ali Sadi Ünsal, Okan Kırçiçek, İsmail Taylan, Lokman Ekinci, İsmail Hakkı Önder, Hakan Eraydın, Mehmet Faruk Alpaydın, Celalettin Bacanlı, Mehmet Ali Yıldırım, Metin Keşap (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com