Yüksek hızlı tren hattı2013'te hizmete giriyor

Yüksek hızlı tren hattı2013'te hizmete giriyor
İstanbul-Ankara arası yüksek hızlı tren (YHT) projesi çerçevesinde yapılan İnönü-Köseköy hattının yüzde 70'inin tamamlandığı, hattın 2013 yılının Ekim ayında hizmete gireceği bildirildi.

İstanbul-Ankara arası yüksek hızlı tren (YHT) projesi çerçevesinde yapılan İnönü-Köseköy hattının yüzde 70'inin tamamlandığı, hattın 2013 yılının Ekim ayında hizmete gireceği bildirildi.
Cengiz-İçtaş-Belen (CİB) ortaklığı tarafından yürütülen İnönü-Köseköy hattının 155 kilometrelik uzunlukta olduğu bildirildi. Çalışmalar hakkında bilgi veren CİB İdari Müdürü Levent Dağcı, inşaat sektöründe Avrupa'ya kafa tutacak duruma geldiklerini söyledi. İnönü-Köseköy hızlı tren hattı inşaatı sırasında Avrupa'dan ve Amerika'dan uzmanların gelip çalışmaları incelediğini kaydeden Dağcı, 'Biz, İnönü-Köseköy arasında toplam 155 kilometre yol yapıyoruz. Bu 155 kilometrenin 55 kilometresi tünel, 32 kilometresi viyadük, geri kalanları da yağmalarla geçiyor. İnşaat tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılıyor. Artık Türkiye, inşaat sektöründe dünyada söz sahibi. Yaptığımız işi Amerikalılar ve Avrupalılar gelip inceliyor. Avrupa'ya ve Amerika'ya teknik bilgiler veriyoruz. Türkiye bu alanda kendini aştı' dedi.
Tünelleri açmakta kullanılan makinenin dünyada az sayıda olduğuna dikkat çeken Dağcı, 'Şu an bu hatta yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. 24 saat çalışmalarımız devam ediyor. 55 kilometrelik tüneli 2013 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmalar için Avrupa'dan makineler ithal ettik. TBM adı altında dünyanın en büyük tünel açma makinelerinden birini kullanıyoruz. Son teknoloji ürünü olan makinede 135 kişi çalışıyor. Şu an yüzde 70'ini tamamladığımız hattı 2013 yılının Ekim ayında tamamen bitirmeyi planlıyoruz. Türkiye'nin ilk 10 büyük tüneli, şu an bizim yapmakta olduğumuz İnönü-Köseköy arasındaki tünellerdir. Açtığımız tüneller 15 metre çapında' diye konuştu.
'2 KİLOMETRELİK BOLU TÜNELİ 13 YILDA BİTERKEN, BİZ 2 YILDA 29 KİLOMETRELİK TÜNEL AÇTIK'
Dağcı, 2 yılda 29 kilometrelik tünel açtıklarını ifade ederek, 'Eskiden Türkiye'de yol yaparken bir engel çıktığında engelin kenarından dolaşmak vardı. Bu düşünce, hem kazalara sebep oluyor, hem zaman kaybına yol açıyordu. Biz hızlı tren inşaatında önümüze çıkan dağları deliyoruz. Bu hatta 36 tane tünel var. Bolu tünellerinin uzunluğu 2 bin 200 metre ve 13 yılda tamamlanabildi. Biz 2 senede 29 kilometre tünel açtık. Artık tünel açmak bizim gibi büyük firmalar için bir inşaat yapmak kadar basit' dedi.
9 şiddetindeki depreme dayanıklı, dünyada bir eşi olmayan viyadükler yaptıklarını anltan Dağcı şunları söyledi:
'Bu hatta 32 tane viyadükvardır. Türkiye'nin en uzun viyadüklerinden birini burada yapıyoruz. 9 şiddetindeki depreme dayanıklı viyadükler yapıyoruz. Dünyada benzeri olmayan bir viyadük sistemini hayata geçiriyoruz. Avrupa'daki ve Türkiye'deki üniversitelerden birçok mühendis buraya gelip nasıl yaptığımızı inceliyor. Dünyaya bu konuda ders veriyoruz'.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com