Yüksek Hızlı Tren makasları Çankırı'da üretilecek

Yüksek Hızlı Tren makasları Çankırı'da üretilecek
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, birçok Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattını faaliyete geçirmeye karar vermiş bir demiryolları olduğunu belirterek, "Artık zaman duble demiryolları zamanıdır. Duble yollarda görev tamamlanmıştır. Bundan böyle önümüzdeki he

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, birçok Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattını faaliyete geçirmeye karar vermiş bir demiryolları olduğunu belirterek, 'Artık zaman duble demiryolları zamanıdır. Duble yollarda görev tamamlanmıştır. Bundan böyle önümüzdeki hedef Türkiye'yi baştan başa duble demiryolları ile donatmaktır. Yeni hedefimiz yeni heyecanımız budur' dedi.

Çankırı'da üretilecek olan Yüksek Hızlı Tren Makas Fabrikasının imzaları TCDD Genel Müdürlüğü'nde atıldı. İmza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Vae Voestalpine Yönetim Kurulu Başkanı Marc Kaddoura, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Demirel, milletvekilleri ve çok sayıda bürokrat katıldı. Bakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, Voestalpine firmasının Türkiye'ye güvendiğini ve yatırım yapmak için Çankırı'yı tercih ettiğini söyledi. Demiryollarında ilklerin gerçekleştiğini vurgulayan Yıldırım, 'Bir buçuk asırlık geçmişi bulunan demiryolları, yine bir buçuk asırlık geçmişi bulunan Voestalpine firması ve yarım asıra yakın geçmişi bulunan Kardemir biraraya geliyor. Ortaklık yapmaya karar veriyor. Bu ortaklıkta Çankırı Makas fabrikamızın içerisinde tamamen müstakil yeni bir ortaklık yeni bir imalat yapacaklar. Mevcut 200'ün üzerinde çalışanımız demiryollarının makaslarını imal etmeye devam edecekler . Gelişen teknolojinin de gerisinde kalmamak için kurulan bu ortaklık başta hızlı tren makasları olmak üzere hem yurt içinde hem yurt dışında ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeni bir tesisi birlikte kuruyorlar. Yeni istihdam alanları oluşturuyorlar. Başlangıçta 150 çalışanı olacak. İnanıyorum ki kısa sürede bu sayıda süratle artacak. Yüzlerce esnafımız ve vatandaşımız da bu girişimden faaliyettten payını alacaktır. Bu üretime katkı sağlayacaktır' dedi.

'ZAMAN DUBLE DEMİRYOLLARI ZAMANIDIR'
2003 yılından bu yana Türkiye'de çağdaşlık, kalkınma ve refah adına içeride ve dışarıda herkesi şaşırtan gelişmelerin yaşandığını ifade eden Bakan Yıldırım, '15 bin kilometre bölünmüş yol dedik. Bunlar hayal dünyasında yaşıyor dediler. Bugün 17 bin 500 kilometre yol yaptık. Hedefimizi yeniledik 22 bin 500 kilometreye çıkardık. 2012 sonunda 22 bin 500 kilometreyi de gerçekleştireceğiz. Ankara'dan Çankırı'ya, Çankırı'dan Kastamonu'ya ve İnebolu'ya inen buradan da Akdenize uzanan yolun tamamını bölünmüş yol haline getireceğiz. Yollar bölünüyor, hayatlar kurtarılıyor, hayatlar birleştiriliyor. Kalkınmanın çağdaş uygarlığı yakalamanın olmazsa olmazı yollarımızı açıyoruz ama bir başka yol var ki o bizim tarihimiz, o bizim geçmişimiz ve geleceğimizdir. O da demiryollarıdır. Demiryollarının bir taşımacılıktan öte hepimizin hafızasında farklı yeri vardır. Bu ülkede 7'den 70'e herkesin demiryolları hakkında hafızasında hüzün vardır, mutluluk vardır, gelecek vardır. Bu demiryollarımızı layık olduğu noktaya getirmek için Başbakanımızın iradeleriyle başlattığımız demiryolu seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Bugün Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına 2 bin kilometreye ulaşan hızlı demiryolu ağı yapımı süratle devam ediyor' dedi. Ankara-Eskişehir hattının hizmete girmesi ile birlikte Avrupa'da 6'ıncı dünyada 8'inci hızlı tren işletmeciliğine geçen ülke ünvanını sahip olunduğuna işaret eden Yıldırım, demiyollarının buna sahip olduğunu söyledi. Bugün 11 bin kilometre yolunun yarısının yenilendiğini anlatan Yıldırım, Ankara-Konya hızlı tren hattının yıl sonunda da hizmete alınacağını kaydetti. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: 'Daha birçok Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattını faaliyete geçirmeye karar vermiş bir demiryolu var. Artık zaman duble demiryolları zamanıdır. Duble yollarda görev tamamlanmıştır bundan böyle önümüzdeki hedef Türkiye'yi baştan başa duble demiryolları ile donatmaktır. Yeni hedefimiz yeni heyecanımız budur. Bunu da hayatını, gönlünü, hayallerini vermiş demiryolcularımız ile başaracağız. Onların azmi ve heyecanı ile başaracağız.' Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım ve diğer yöneticiler Çankırıda gerçekleştirilecek olan Yüksek Hızlı Tren Makas fabrikası sözleşmesini imzaladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com