Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 35 santimetreye ulaştı

Yüksek kesimlerde kar kalınlığı  35 santimetreye ulaştı
İKİ GÜNDÜR ETKİLİ OLAN YOĞUN KAR YAĞIŞI VE TİPİ NEDENİYLE KAR KALINLIĞI İL MERKEZİNDE 20, YÜKSEK KESİMLERDE 35 SANTİMETREYE ULAŞTI

İKİ GÜNDÜR ETKİLİ OLAN YOĞUN KAR YAĞIŞI VE TİPİ NEDENİYLE KAR KALINLIĞI İL MERKEZİNDE 20, YÜKSEK KESİMLERDE 35 SANTİMETREYE ULAŞTI
KÜTAHYA - Kütahya'da iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kar kalınlığı il merkezinde 20, yüksek kesimlerde 35 santimetreye ulaşırken, Domaniç-İnegöl karayolu ve yaklaşık 120 köy yolu ulaşıma kapandı.
Alınan bilgiye göre, dün etkisini artıran ve aralıklarla devam eden kar yağışı, il merkezinin Eskişehir, Afyonkarahisar ve Tavşanlı ile bağlantısının sağlandığı karayollarında aksamalara neden oldu.
Karayolları 145. ve 148. Şube Şefliklerine bağlı ekipler, şehirler arası yolların ulaşıma kapanmaması için iş makineleriyle kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Bu yollarda iki günde meydana gelen yaklaşık 20 maddi hasarlı trafik kazası nedeniyle oluşan yoğunluk, trafik ekiplerinin yardımıyla araçların çekilmesi sonucu giderildi.
Kütahya kent merkezinde kar kalınlığının 20 santimetreye ulaşması, yaya ve araç trafiğinde aksamalara neden oldu. Belediye ekipleri, ana arterlerdeki karı iş makineleriyle toplayıp kamyonlarla kent dışına çıkardı. Kar kalınlığı kentin yüksek kesimlerinde ise 35 santimetre ulaştı.
Yoğun kar yağışı ve tipi, ilçelerde de etkili oluyor. Kütahya'nın Domaniç ilçesi ile Bursa'nın İnegöl arasındaki karayolu, 1500 metre rakımlı Koca Yayla'da tipi, buzlanma ve görüş mesafesinin azalması yüzünden yaklaşık 6 saat önce kapandı. Ekipler yolun ulaşıma açılması için çalışma yürütüyor.
Çavdarhisar-Kütahya karayolu da Yayla mevkisinde görülen buzlanma nedeniyle dün akşam kapanmıştı. Yaklaşık 12 saat kapalı kalan yol, ekiplerin sabah yaptıkları çalışmayla açıldı.
Trafik ekipleri, çekme halatı ve lastiklerinde zincir bulunmayan araçların sürücülerinin, ulaşıma açık olan şehirler arası karayollarına çıkmasına izin vermiyor.
İl genelinde kapanan yaklaşık 120 köy yolunun açılması için İl Özel İdaresi ekiplerince çalışma yürütülüyor.
Hava koşullarının elvermesi halinde yaban hayatının korunması amacıyla yaban hayatı geliştirme sahalarına su ve yiyecek bırakılacağı öğrenildi.
Yoğun kar yağışı, ilde eğitimi de engelledi. Valilik ve Kaymakamlıkların aldığı kararlar doğrultusunda il merkezi, Aslanapa, Altıntaş, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Hisarcık ve Simav ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar, anaokulları ile yaygın eğitim kurumlarında bugün eğitime ara verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com