Yumruk yasasında yenilik!

Yumruk yasasında yenilik!
AKP döneminde yapılan yumruk ana temalı yasa, Bekir Bozdağ'ın yediği yumruk sonrası değişime uğrama kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Beir Bozdağ'ın yediği yumruk sonrası bşlayan tartışmalar yeni bir boyuta taşınmaya hazırlanıyor. AKP felsefesi olarak ne zamanki kendilerine bir zarar dokunur, o zaman harekete geçip yerin altını üstüne getirirler. Bu kez de kendilerinin hazırladığı yasayı kaldırma peşindeler.

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’a Hacıbektaş törenlerinde yumruk atan kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının ardından yasal değişikliğe gidiliyor.  CMK’da yapılacak düzenleme ile üst sınırı 2 yıla kadar ceza öngören suçlarda yine tutuklama olmayacak ancak yasa maddesine, ‘’İnsan bedeninin bütünlüğüne yapılan saldırılar hariçtir’’ ifadesi eklenecek.

Gazeteport’un haberine göre; Adalet Bakanı Sadullah Ergin de bu yönde bir çalışma yapıldığını açıkladı ve ‘’ Daha önce maddenin ceza üst sınırı bir yıla kadardı, 2012'de biz bunu 2 yıla çıkarttık. Bu nedenle saldırgan tutuklanmadı. İnsan bedeninin bütünlüğüne yapılan saldırılarda saldırganın bu eylemin karşılığını görmesi lazım” dedi.

YİNE ERGİN SAVUNMUŞTU

Bozdağ’ın yumrukçusunun serbest kalması, 30 Haziran ve 1 Temmuz 2012’de TBMM’de sabahlara kadar süren görüşmelerle, 3. Yargı paketinin AKP oylarıyla benimsenmesi sonucu oldu. Üst sınırı 2 yıla kadar ceza gerektiren suçlarda tutuklama yapılamayacağı hükmü yasaya konuldu. Yumruk atan kişi için de, TCK’da 4 aydan 1 yıla kadar hapis öngörüldüğü için tutuklanmadı.

Tasarıyı TBMM’de Adalet bakanı Sadullah Ergin ve AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın savunarak, bu düzenleme ile artık üst sınırı 2 yıla kadar olan suçlarda tutuklama olmayacağını belirttiler. Ergin tutanaklara da yansıyan konuşmasında ‘’Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100 ve 101'inci maddelerinde yapılacak değişikliklerle, üst sınırı iki yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili tutuklama kararı verilmeyecek, tutuklama kararları ise artık somut olgularla gerekçelendirilecektir’’ dedi.

Grup Başkanvekili Aydın ise ‘’Artık tutuklama kararı verilmesi zorlaşacak.  Kuvvetli bir suç şüphesi olacak, tutuklama nedenlerini  somut bir şekilde tek tek gerekçelendireceksin diyoruz ve dolayısıyla, bu manada tutuklama biraz daha zor olacak,  tutuklama tedbiri çok sınırlı sayıda, istisnai durumda başvurulan bir yola gelecek. Tutuklama yasağının sınırını iki yıla çıkartıyoruz yani iki yıla kadarki suçlarda tutuklama olmayacak’’ diye konuştu. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com