"Yumurta" davası görüldü

"Yumurta" davası görüldü
8 Aralık 2010'da SBF'de bir anayasa paneline katılan Burhan Kuzu'ya yumurta attıkları gerekçesiyle yargılanan 13 öğrencinin davası bugün görüldü. Dava 5 Temmuz'a ertelendi.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki (SBF) anayasa paneline konuşmacı olarak katılan Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya yumurta attıkları ve fakülteye girerek kapalı alanda biber gazı kullanan çevik kuvvet birimlerine engel olmaya çalıştıkları için yargılanan 13 öğrencinin duruşması Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Kamu malına zarar, kamu görevlisine mukavemet gibi nedenlerden yargılanan öğrenciler savunmalarında, 04 Aralık'ta İstanbul'daki eylemde, bir kadının bebeğini düşürmesi ve bir öğrencinin gözaltında burnunun kırılmasına neden olan polis şiddetini protesto için SBF'ye gelen Kuzu'ya yumurta attıklarını ifade ettiler.
 
Hopa davasında da altı ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen öğrencilerden Ozan Gündoğdu, savunmasında, yumurta atmak gibi yaratıcı eylemlerin dünyanın her yerinde öğrenciler tarafından uygulandığını, yalnızca Türkiye'de bunun suç unsuru haline getirilmek istendiğini söyledi. Ömür Çağdaş Ersoy ise, medya aracılığıyla kendilerine "beyinsiz" diyen Burhan Kuzu'dan şikayetçi olduğunu belirtti.
 
Medyada çevik kuvvete "koltuk fırlattığı" yönündeki iddialarla gündeme gelen Hasan Hüseyin Özkan ise savunmasında savcının görüntüleri iki kez izlediği için koltuğu iki kez fırlattığını zannettiğini, halbuki koltuğu bir kez kaldırarak, fırlatmaksızın, içeri sıkılan biber gazından kendisini korumaya çalıştığını söyledi.
 
"Bütün gece evimiz taşlandı"
 
Burhan Kuzu'yu temsilen duruşmaya katılan avukat Hükümdar Hamdioğlu, müvekkilinin kendisine yumurta atan öğrencilerden şikayetçi olmadığını belirtirken, Çevik Kuvvet Şube Müdür Yardımcısı, Barış Türkyılmaz, kendisine küfrettiğini iddia ettiği Eren Yolsal'dan şikayetçi olduğunu ifade etti.
 
Dava, 05 Temmuz 2012'ye ertelenirken, duruşma sonrası bianet'e konuşan, Hasan Hüseyin Özkan, bombayla, copla, mahkemelerle insanlar üzerinde baskı uygulanmaya çalışılarak insanların biat etmeye zorlandıklarını ifade etti. "Ben biat etmeyeceğimizi söylüyorum. İleri demokrasi anayasasını çıkaracak Kuzu'ya şunu hatırlatmak gerekir ki bu ortamda çıkarsa çıkarsa, ileri terör anayasası çıkarır."
 
Dün, bütün gece boyunca kaldıkları eve birilerinin taşla saldırdığını, camı çerçeveyi kırdığını ifade eden Ozan Gündoğdu ise, plakası dahi belli olan aracın ve saldırganların kimliklerinin polis tarafından tespit edilememesini manidar bulduğunu söyledi. "Bize yumurta atmanın cezasını Hopa'dan yatırdılar, bir daha yatmanın anlamı yok." (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com